Newsy

42. Rajd Żubrów 4Turbo.pl zaprasza!

W nadchodzący weekend odbędzie się kolejna, 42 już edycja legendarnego Rajdu Żubrów. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu impreza sportowo-motoryzacyjna na świecie, w której organizatorzy, zasłużeni zawodnicy i działacze automobilklubów zamieniają się swymi tradycyjnymi rolami z czynnymi sportowcami.

Rozgrywany corocznie rajd, którego pierwszym pomysłodawcą jest Rajdowy Mistrz Europy z roku 1966 Sobiesław Zasada, od samego początku był skierowany przede wszystkim do rajdowych oldboyów. Poprzez kolejne lata formuła imprezy ewoluowała i oprócz rywalizacji weteranów sportu (Grupa I) dodano kolejno odrębne klasyfikacje dla: dziennikarzy motoryzacyjnych (Grupa IV) oraz zawodników startujących na autach zabytkowych i youngtimerach (Grupa V).
W tym roku stawkę uzupełniają także: byli zawodnicy i działacze, którzy jednak nie przekroczyli jeszcze „progu weterana”, czyli 55 lat (Grupa II) oraz zaproszeni goście (grupa III).
Smaczku rywalizacji dodają, jak zawsze, specjalne współczynniki wyrównawcze odnośnie uzyskanego wyniku na próbach sportowych, których wartość zależy zarówno od wieku kierowcy jak i daty produkcji samochodu, na którym startuje załoga.

Tegoroczna edycja drugi rok z rzędu startuje z rynku w małopolskich Myślenicach i będzie połączona z obchodami 100 rocznicy istnienia Automobilklubu Krakowskiego!
W najbliższą sobotę 26.10.2008 r. już od 9.00 rano Organizatorzy Rajdu serdecznie zapraszają wszystkich kibiców do wzięcia udziału w ceremonii Startu Honorowego a następnie dopingowania rywalizujących zawodników na trasach odcinków specjalnych.
W skład liczącego niemal 300 km długości Rajdu wchodzi bowiem aż 11 prób sportowych!

Zawodnicy będą walczyć na 2 pętlach, w skład których wchodzą następujące OSy (notabene kultowe fragmenty dawnych edycji rajdów Polski oraz Krakowskiego 😉 ): Harbutowice, Przysłop, Makowska Góra, Góra Chełm oraz Lanckorona.
Zakończenie imprezy tradycyjnie zaplanowano w Hotelu Kasprowy, gdzie zostaną ogłoszone wynik całodniowej rywalizacji oraz rozdane trofea i nagrody. Nie obędzie się również bez kulminacyjnego punktu imprezy, czyli hucznego Balu Żubrów!

Szczegółowe: Harmonogram oraz Regulamin Rajdu można pobrać ze strony Automobilklubu Krakowskiego

Zapraszam Wszystkich już w piątek na godz. 14.00 pod gmach Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach na Rynku Głównym, gdzie odbędzie się I obowiązkowe badanie techniczne zgłoszonych do rywalizacji samochodów.

Na koniec przytaczamy krótkie streszczenie zasad bezpiecznego kibicowania i oglądania rajdów samochodowych (za: rajdy.hoga.pl):

Przykazania kibica rajdowego
1. Dojeżdżając do OS-u, zawsze przed zaparkowaniem obróć auto w stronę wyjazdu. Tym samym nie utrudniasz sobie i innym późniejszego, masowego wyjazdu z OS-u.
2. Nie rzucaj na drogę przedmiotów ( kamieni, butelek, desek, gałęzi) mogących zagrozić bezpieczeństwu kierowców i kibiców
3. W trakcie obserwowania rajdu nie pij alkoholu; spożycie alkoholu powoduje opóźnienie reakcji
4. Nie przebiegaj drogi przed jadącymi samochodami. Pojazd poruszający się z prędkością 90 km/godz. potrzebuje w przypadku suchej nawierzchni co najmniej 40 m na zatrzymanie się. Samochody rajdowe niektóre odcinki pokonują z prędkością 180 km/godz.
5. Nie zajmuj miejsc obserwacyjnych po zewnętrznej stronie zakrętu oraz po stronie wewnętrznej przy wyjściu z tego zakrętu
6. Nie zajmuj miejsc zakazanych znakiem „zakaz ruchu pieszych” oraz wydzielonych taśmą w tzw. kopertę
7. Nie zasłaniaj tablic informacyjnych organizatora rajdu
8. Nie zajmuj miejsc uniemożliwiających ucieczkę przed pojazdem, który wpadł w poślizg, np. przy przydrożnych drzewach
9. Nie stój na drodze na mecie stop – pamiętaj, że po mecie lotnej auta dopiero wyhamowują z dużych prędkości
10. Nie przechodź w strefie mety lotnej przez fotokomórkę
11. Nie stój na drodze odcinka specjalnego. Po OS poruszaj się (jeśli już musisz) poboczem, nigdy drogą. Nie przebiegaj drogi przed jadącym samochodem
12. Nie wykonuj gestów, które mogłyby spowodować zatrzymanie się zawodników
13. Nie rób zdjęć za wszelką cenę. Nie błyskaj lampą aparatu fotograficznego naprzeciw auta rajdowego
14. Nie zrywaj taśm zabezpieczających trasę
15. Zostaw miejsce po sobie takie jak byś chciał je zastać
16. Nie zostawiaj dzieci bez opieki
17. Nie zostawiaj bez ochrony zwierząt domowych. Ich gwałtowne wtargnięcie na jezdnię może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa zawodników i kibiców
18. W razie nagłej potrzeby interwencji służb ratowniczych zwróć się do obsługi odcinka specjalnego, która występuje na rajdzie w kamizelkach z emblematem automobilklubu
19. Podporządkuj się prośbom i poleceniom sił porządkowych organizatora, policji, strażaków itp.
20. Pamiętaj – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie trwania Rajdu może uratować Twoje życie lub uchronić Cię przed kalectwem.
Jeszcze raz zapraszam wszystkich do przybycia w gościnne rejony Myślenic i kibicowania zaciętej rywalizacji zawodników!

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments