Bentley Cotinental GT Speed
Motoryzacja Newsy

Bentley Continental Speed – najbardziej sportowy Bentley wszech czasów

Bentley Continental to auto ikona, obok G klasy Mercedesa, jest jednym ze sztandarowych wyznaczników sukcesu. Nawet jeżeli nie znasz się na autach, ale zobaczysz sylwetkę Continentala, od razu poczujesz respekt. O ile poprzedni Continental kojarzył mi się z blond żonami oligarchów z Kremla albo mafiosami, to nowa generacja tego modelu (na rynku od 2017 roku) naprawdę robi wrażenie. A teraz jeszcze możemy przywitać topową odmianę Speed!

Minimalnie więcej mocy, znacznie więcej sportu

O co chodzi z tym całym „Speed”? Oznacza to, że Continental, z luksusowego GT, staje się autem bardziej zorientowanym na kierowcę. Ostrzejszym w reakcji, pewniejszym w prowadzeniu po krętych drogach. Nie chodzi tu o samo przyspieszenie 0-100, to jest praktycznie niezauważalnie lepsze. Chodzi o charakter auta, który ma dawać więcej frajdy z jazdy.

Czym technicznie różni się Speed od „zwykłego” Conti? Speed dostępny jest wyłącznie z silnikiem W12, który produkuje zdrowe 659 koni mechanicznych oraz 900 niutonometrów momentu obrotowego. Cała moc przenoszona jest za pośrednictwem 8-biegowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów. W trybie Sport działa dwukrotnie szybciej, niż w podstawowym W12. Napęd przenoszony jest na 4 koła, wyposażone w system tylnych kół skrętnych, elektroniczny tylny dyferencjał, oraz zmodyfikowany układ kontroli trakcji.

Celem inżynierów Bentleya, było zapewnienie charakteru super GT w trybach komfortowych, oraz jak najbardziej sportowego, podobno wręcz tylnonapędowego, charakteru auta, w trybie sport. Do tego żeby podbić słuszną prezencję auta, Speed został postawiony na 22’ felgach, pod którymi możesz schować, opcjonalne hamulce węglowo-ceramiczne.

Nie kupisz w Europie

Cena? Na ten moment nieznana. Ciekawy jest natomiast dopisek „Continental GT Speed is available to order in all markets, except mainland China, and is currently not available in EU27, UK, Switzerland, Israel, Ukraine, Norway, Turkey and Vietnam.”  Czym jest to podyktowane, nie wiem. Wiem natomiast że bardzo chciałbym przekonać się jak GT Speed jeździ.

Dane techniczne

  • Pojemność: 6l W12
  • Moc: 659 KM
  • Moment obrotowy: 900 Nm
  • Prędkość maksymalna: 335 km/h
  • 0-100 km/h: 3,6 s
  • Skrzynia: 8 biegowa dwusprzęgłowa
  • Napęd: AWD

Zdjęcia: Bentley.com

5 1 głos
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments