Ciekawostki Saaba

Autor: Saab
Data: 26 lutego 2007

33. Reklama prasowa Saaba z 1957 roku pokazywała funkcjonalność wnętrza modelu 93, aranżowanego jako sypialnia dla dwojga. Reklama wywołała w Szwecji wiele kontrowersji. Zdjęcie przedstawiało bowiem młodą parę szykującą się do snu na płasko rozkładanych fotelach. Fakt, że kobieta nie miała na ręku obrączki wywołał liczne protesty. Obrączka
została więc dorysowana.

34. W roku 1986 i ponownie w 1996, flota Saabów zawładnęła torem wyścigowym Talladega w Stanach Zjednoczonych. Ustanowiono wtedy cały szereg rekordów prędkości i czasowych w kategorii samochodów produkcyjnych. W 1986 roku, Saab 9000 Turbo pokonał 100 000 km z średnią prędkością 213 km/h, zatrzymując się tylko na zmiany kierowców, tankowanie, wymianę opon i przeglądy. Dziesięć lat później, najszybszy z Saabów – 900 Turbo – przejechał 40 000 km uzyskując średnią prędkość 226 km/h.

35. “78 Saab” to nie kolejny zagubiony model, ale nazwa popularnego australijskiego zespołu pop-rockowego, powstałego w czerwcu 2005. Grupa została tak nazwana, bo jeden z jej założycieli posiadał Saaba z roku 1978. Członkowie zespołu zdecydowali, że będzie to bardzo chwytliwa nazwa.

36. Na początku lat siedemdziesiątych Saab zaangażował się w międzynarodowy sponsoring szwedzkich gwiazd sportu. Wspierał młodych i utalentowanych – tenisistę Björna Borga i narciarza Ingemara Stenmarka w ich drodze na szczyty sławy. Obaj sportowcy, pod parasolem z napisem “Super Szwedzi”, promowali nowego Saaba 99 Turbo.

37. W pierwszych trzech powieściach napisanych przez Jamesa Gardnera w latach 1981-1985, tuż po śmierci twórcy Bonda – Iana Fleminga, James Bond, agent specjalny 007, jeździł Saabem 900 Turbo. Replika samochodu agenta 007, zwana “Srebrną Bestią”, została zbudowana przez Saaba do celów promocyjnych i jest obecnie wystawiana w Muzeum Saaba. Pojazd zawiera takie udoskonalenia jak wbudowany telefon przenośny z funkcją wiadomości tekstowych oraz miotacze gazu łzawiącego.

38. Erik Carlsson jest bratem ciotecznym legendy wyścigów GP, Sir Stirlinga Mossa, który był pilotem Erika w rajdzie Safari w roku 1965. Niestety, zgubili wówczas drogę i musieli się wycofać. Nie była to jednak wina Stirlinga – urządzenia nawigacyjne okazały się wadliwe.

39. W 1980 roku Saab nakręcił film promocyjny z udziałem gwiazdy tenisa Björna Borga i rajdowego asa Stiga Blomqvista. Na filmie Björn Borg uczy Stiga Blomqvista gry w tenisa, a Blomqvist przekazuje Borgowi sekrety pełnej kontroli nad pojazdem. Björn przyznał potem, że było to dla niego jedno z najbardziej stresujących doświadczeń. Mimo to, dużo lepiej poradził sobie za kierownicą rajdowego Saaba niż Stig na korcie tenisowym.

40. W latach sześćdziesiątych, na niewielką skalę, Saab produkował małą przyczepę kempingową – SAABO. Choć lekka i prosta, była bardzo funkcjonalna. Wiele jej egzemplarzy przetrwało do dziś w rękach kolekcjonerów. SAABO najczęściej można spotkać na zlotach miłośników klasycznych Saabów. Służy wtedy atmosferze wspólnej zabawy i pozwalała oszczędzać na hotelach.

41. Kadra menedżerska firmy Saab uczestniczy obecnie w testach Saab AlcoKey, innowacyjnego “alko-klucza” – urządzenia, które nie pozwala uruchomić samochodu, jeśli w oddechu kierowcy wykryje zbyt duże stężenie alkoholu. Wolontariusze z Saaba uczestniczą w 100 różnych programach badawczych przeprowadzanych aktualnie w Szwecji. W 2006 roku AlcoKey został nagrodzony przez Szwedzkie Stowarzyszenie Automobilowe za innowacyjność sprzyjającą poprawie bezpieczeństwa i ochronie środowiska.

42. Kluczowa dla Saaba filozofia rzeczywistego bezpieczeństwa wywodzi się z lotnictwa, gdzie pilot i załoga są zawsze najważniejsi. Obecnie, baza danych Saaba zawiera opisy ponad 6100 wypadków i zdarzeń drogowych z udziałem samochodów Saab. Najstarszy zapis pochodzi z roku 1948.

43. Najszybszym produkowanym Saabem w historii firmy jest współczesny 9-3 SportSedan z 250-konnym silnikiem 2.8 V6 Turbo, dostępnym również w wersjach nadwoziowych SportKombi i Kabriolet. Z punktu widzenia technologii turbodoładowania, ta zaawansowana jednostka napędowa jest urządzeniem perfekcyjnym. Silnik 2.8 V6 Turbo jest ucieleśnieniem 30 lat doświadczeń Saaba w tej dziedzinie, zapoczątkowanych przez model 99 Turbo.

44. W 1982 roku Saab był pierwszym wytwórcą samochodów wykorzystującym nową, ekologiczną technologię produkcji klocków hamulcowych i tarcz sprzęgła nie zawierających azbestu. W 1991 roku ponownie wyznaczył nowy branżowy standard, eliminując z układu klimatyzacji freon (CFC – chloroflorowęgiel).

Poprzednia strona << 1  2  3  4  5  >> Następna strona

Najbliższe premiery

DIRT 5
06 listopada 2020
DRIFT21
2020
Więcej premier

Partnerzy

SimRace.pl IRG-World AutoTesty NFSPolska.pl - Need for Speed Polska

Speed Zone używa cookie i innych technologii. Korzystając z wortalu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie