Newsy

Clio na ziemniaki

Clio na ziemniaki – brzmi śmiesznie nieprawdaż? Na Paryskich Międzynarodowych Targach Rolniczych, Renault zaprezentowało Clio napędzane etanolem. Sam etanol powstaje poprzez fermentację cukrów z ziemniaków lub zbóż.

Co interesujące, auto może poruszać się zarówno na samej benzynie, samym etanolu, lub mieszance w dowolnych proporcjach. Stąd nazwa auta, Clio Hi-Flex (High Flexibility). Samo rozwiązanie jest znane już od dość dawna m.in. w sporcie. Auto skierowane zostanie w pierwszej kolejności na rynek brazylijski. Oferowane będzie w całej gamie nadwoziowej (3,5 drzwiowy hatchback oraz sedan) wraz z silnikami 1 l i 1,6 l. Różnice w mocy obu jednostek wynoszą odpowiednio: 75KM etanol, 76KM benzyna i 110KM etanol, 115KM benzyna w przypadku mocniejszej odmiany. Co ciekawe, etanol może w odpowiednich proporcjach, służyć jako napęd dla silników Diesla.
W 2009r. w Europie połowa sprzedanych Renault ma być zasilana paliwem E85 (85% etanolu – 15% benzyny), a w przypadku Diesli (30% etanolu – 70% ropy). Cena auta z silnikiem Hi-Flex ma być wyższa jedynie o 1%. Czyżby ziemniaki posłużyły jako napęd przyszłości?

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments