DiRT Rally 2.0 parę miesięcy po premierze. Symulacja czy po prostu trudny arcade?

Autor: MarK & Jaceł
Data: 10 lipca 2019

DiRT Rally 2.0 wzbudza dość mieszane uczucia i spotyka się z zupełnie skrajnymi opiniami. Tak skrajne oceny najnowszej produkcji mamy również w redakcji Speed Zone, więc postanowiliśmy je skonfrontować.

Dyskusję przeprowadzili MarK (M) i Jaceł (J) i mamy nadzieję, że zaznajomienie się z nią rozjaśni naszym czytelnikom, czym tak naprawdę jest DiRT Rally 2.0.

MarK: No dobrze, zacznę ja. Jaceł przeczytałem twoją recenzję, a i ty znasz moją opinię. Zanim wejdziemy w detale, masz może pomysł skąd taka rozbieżność w naszych ocenach produkcji?

Jaceł: MarK, wydaje mi się, że twoje doświadczenie w Simach uwypukla każdy brak w DR2.0. Ja jako wieloletni fan dzieł Codies, grając czułem wręcz na sobie, co twórcy chcieli przekazać tworząc model jazdy, dobierając fury oraz modelując trasy. Jednocześnie tryb kariery był błędną, zdecydowanie zbyt nudną ścieżką, której aż dziw, że nie zasugerowali do zmiany testerzy. Boli też FFB, który jest nieco spłycony, choć jak dla mnie odpowiednio spełnia swoją funkcję. Obecnie po paru miesiącach dopisałbym do minusów też brak contentu dla ludzi bez przepustki sezonowej, bo po prostu omija nas dużo za dużo moim zdaniem jak patrzę z perspektywy czasu. Podzielasz bóle?

MarK: Wiesz, nawet nie miałbym nic przeciwko brakom DR2.0, gdyby nie to, że twórcy wprost podkreślali jakim to symulatorem ta gra nie będzie, a tymczasem zrobili zwrot w zupełnie przeciwną stronę. Czuję się wprost oszukany, a jeśli nie zrobili tego celowo, to najwyraźniej ekipa pracująca nad dwójką sama ma nikłe pojęcie o symulatorach. Kariera mnie nie boli, bo dla mnie jest tym, o czym powinna być gra, czyli po prostu jazdą. Nie wymagam żadnych dodatkowych fajerwerków czy urozmaiceń. Dla mnie sama jazda ma być funem. Może to właśnie to moje symulatorowe zboczenie ;) .

Polityka co do zawartości to z mojej perspektywy takie dość bezpośrednie i bezczelne wyciąganie kasy od ludzi, którzy liczyli na to, że kupują kompletną grę, a tu ktoś ich zrobił w jajo. Gra rajdowa bez śniegu? Bez Monako, Walii czy Niemiec, za to z Nową Zelandią? Ej no… Czy przypadkiem tak właśnie duże firmy nie zabijają ostatnimi laty swoich produkcji?

Co do ForceFeedback to jak na wymagania symulatora właściwie jego nie ma. Nie wierzę, że nie jest to świadomy wybór. Moim zdaniem przy aktywnej degradacji po prostu nie da się tego zrobić lub jest to bardzo skomplikowane. Ktoś wymyślił degradację, wszyscy przyklasnęli, nikt nie pomyślał, że dopisać do tego kod na FFB to kosmos. Wyszedł klops i tak zostało. Moją spiskową teorię dziejów potwierdza to, że po dziś dzień nie ma żadnej łatki to poprawiającej, ani nawet informacji, że kiedykolwiek się pojawi.

Jaceł: Właśnie to odejście w przystępność i atrakcyjność dla “zwykłych” graczy a nie purystów mnie konfunduje. Jasne, doskonale zaimplementowana degradacja byłaby fajnym dodatkiem, lecz nie jest tu idealna. Przez to ściera się z otoczką symulacji i tak kluczowymi brakami. Mimo to bronię jazdę w DR2.0, gdyż uważam, że właśnie ze względu na ten fun sprawiła, że na trasie Vinedos Dardenya spędziłem +20 godzin i wykręciłem World Record. I to nawet mimo poczucia, że jazda na asfalcie jest wyraźnie “słabsza” niż grząski grunt. Po prostu wyczuwanie fury jest tak satysfakcjonujące, że znacznie przymykam oko nieidealnemu przełożeniu na rzeczywistość. I jak domyślam się Ty nie możesz popuścić tego Mistrzom Kodu. Ale Nową Zelandię to Ty szanuj, ma moje ulubione trasy!

MarK: Ja po prostu zupełnie nie czuję auta, bo i nie wiem, jak je czuć bez ForceFeedback. Nie mam niestety tej frajdy, o której mówisz, a miałem ją przy jedynce. Nie czuję, że to ja do końca kontroluję pojazd, a przede wszystkim nie rozumiem, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Znów - zupełnie bym nie zwrócił uwagi na te aspekty, gdyby to była ścigałka, ale twórcy na prawo i lewo chwalą się, że stworzyli świetny symulator.

1  2  3  >> Następna strona

Najbliższe premiery

Speed Lista

Partnerzy

SimRace.pl IRG-World AutoTesty NFSPolska.pl - Need for Speed Polska

Speed Zone używa cookie i innych technologii. Korzystając z wortalu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie