Publicystyka

Formuła Student, czyli młodzi-zdolni

Obecnie motosport to rynek warty miliardy dolarów. Zespoły Formuły 1 prześcigają się w innowacjach. Pracują nad swoimi bolidami, aby zyskać ułamki sekund na torze. Wszystko dzięki pasji i chęci rywalizacji. Nikt jednak nie trafia do tego świata z przypadku. Wszystko zaczyna się od młodzieńczej pasji. Tutaj właśnie pojawia się Formuła Student. Inicjatywa, w której rywalizują grupy studentów z całego świata.

„Formuła Student to międzynarodowa seria zawodów dla inżynierskich zespołów uniwersyteckich organizowana corocznie przez organizację Society of Automotive Engineers funkcjonujące od 1905 roku. Studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie.” – mówi Wikipedia.

Wrażenie robi profesjonalizm przedsięwzięcia. Nie ma tutaj miejsca na „amatorkę”. Ekipy posiadają profesjonalnych inżynierów i zaplecze medialne porównywalne z ekipami startującymi na co dzień w seriach takich jak Formuła 1 czy DTM. Lokacje kolejnych wydarzeń również nie mają się czego wstydzić. Na liście możemy zobaczyć austriacki Red Bull Ring czy Circuit de Catalunya w Barcelonie.

AGH Racing

Jedna z drużyn, biorąca udział w zawodach to grupa studentów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Regularnie, od sezonu 2013, biorą udział w zawodach na całym globie. Cała przygoda zaczęła się w 2012 roku. Wtedy też zrodził się pomysł na budowę bolidu. Od tego czasu AGH Racing sukcesywnie tworzy bolid spalinowy zdobywający międzynarodowe laury. Warto również wspomnieć, że to także krakowska drużyna jest odpowiedzialna za stworzenie pierwszego w Polsce bolidu elektrycznego.

Celem na przyszły sezon jest stworzenie bolidu elektrycznego zdolnego do walki o najważniejsze trofea oraz opracowanie systemu autonomicznego, który już wkrótce stanie się standardem w tej rywalizacji. Jakie korzyści niesie to dla studentów? Oczywiście rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Jest to pierwszy krok do świata profesjonalnego motosportu. Co najważniejsze, każdy ma szansę! Nie trzeba być studentem inżynierii, aby móc znaleźć miejsce w zespole. Fotografia czy marketing to również elementy świata motosportu.

Zaangażowanie i pasja, dają krakowskiemu zespołowi regularne miejsca w czołowej dziesiątce. Więcej o projekcie, poczytać można tutaj, a także na oficjalnej stronie. Warto dodać, że 100% absolwentów znalazło pracę! Jest to świetna opcja dla osób interesujących się motosportem i wiążących z nim przyszłość. Niezwykle cieszą inicjatywy takie jak ta. Pozytywnie stawiają Polskę na arenie międzynarodowej, ale również dają nadzieję na przyszłość. Kto wie, być może za parę lat zobaczymy polski zespół w Formule 1.

Źródła:
Materiały prasowe AGH Racing
Zdjęcia KSAF

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments