Forza Horizon 4 vs kierownica

Autor: Jablonson
Data: 04 listopada 2018

Jaką kierownicę wybrać?

Jeżeli już się decydujesz na zakup kółka, to na samym początku przygody radzę odłożyć trochę więcej gotówki i kupić kierownicę z systemem force feedback, żeby się nie zrazić i nie wyrzucić pieniędzy w błoto. W przypadku konsoli Xbox One, absolutne minimum to Logitech G920 lub Thrustmaster TMX. Platforma PC obsługuje starsze sprzęty producenta Logitech jak model G27, G25 lub DFGT które są wspierane przez grę i można je kupić za przystępniejszą cenę. System FFB jest istotny, ponieważ to on przekazuję wszystkie niuanse związane z samochodem za pomocą sprzężenia zwrotnego. Powoduję, że kierownica wyrywa się z rąk i nieraz trzeba się nieźle na siłować aby utrzymać się w szybkim ciasnym zakręcie. Jako, że Forza nie jest symulatorem to nie wymaga sprzętu z najwyższej półki aby się dobrze bawić, ale warto dołożyć i kupić coś więcej niż to minimum. Sprzęt wyższej jakości przekłada się na większą radość z gry. Testowałem Thrustmaster TMX PRO i uważam, że kierownica daję radę, jest to świetna opcja na początek, najlepsza pod względem stosunku cena/jakość. Aktualnie jednak korzystam z wyższego modelu TX RW Leather Edition i różnica jest kolosalna na korzyść TX. Jest lepsza pod każdym względem: szybsza, silniejsza, cichsza i co najważniejsze paski (zamiast zębatek) zapewniają gładki ruch.

Po zakupie okazało się, że nie potrafię grać na kierownicy

Pierwszy kontakt z kierownicą w Forzie jest bolesny. To normalne, jeśli myślisz o wyrzuceniu sprzętu przez okno i obserwowaniu jak się rozbija o ziemie. Pierwsze wrażenie jest zazwyczaj poniżej oczekiwań, jest trudno i dziwnie, a w dodatku domyślne ustawienia pozostawiają wiele do życzenia. Kierownicę trzeba starannie skonfigurować pod siebie i wtedy można zacząć czerpać radość z gry. Od siebie polecam zacząć od lekkiego FFB i maksymalnego zakresu obrotu 540°. Można też próbować różnych konfiguracji z Internetu, ostatecznie i tak każdy ustawi sobie wszystko według własnego uznania.

Jakie ustawienia pod kierownice są najlepsze?

To zależy od rodzaju kierownicy i preferencji gracza, nie ma czegoś takiego jak idealna konfiguracja. Nie każdy lubi mocny FFB, dla mnie najlepsze ustawienie to takie gdy obrót obręczą jest lekki jak na bardzo dużym wspomaganiu, natomiast efekty nadsterowności wyrywając kierownicę z rąk. Poniżej podaję swoje ustawienia dla obu kierownic na których grałem, być może komuś będą pasowały do jego stylu jazdy lub na ich podstawie zrobi swój własny unikalny setting.

TMX PRO:
• Wibracje 0
• FFB 32 (30-40)
• Odbicie 150
• Stabilizacja 0
• Podsterowność FFB 23
• Minimalna siła FFB 40
• Kąt obrotu 540 stopni

TX RW:
• Wibracje 10
• FFB 40
• Odbicie 0
• Stabilizacja 10
• Podsterowność FFB 0
• Minimalna siła FFB 0
• Kąt obrotu 900 stopni

Poprzednia strona << 1  2  

Wasza ocena artykułu

 5.1 - 128 głosy
     Jak oceniasz ten artykuł?

Komentarze ... 10 ostatnich

bullet LKRISS
04 lis 18 - 21:54
Gość
Aktualnie pelna gra nie obsluguje multidevice a wiec nie podlaczymy kierownicy i pedalow oraz innych urzadzen jako niezalezne urzadzenie. Bug zgloszony z miesiac temu i nadal brak rozwiazania. Co ciekawe w wersji demo wszystko dziala i zapisuje profil urzadzen. Taki fajny produkt ta FH4 ktora nie obsluguje kontrolerow bo po co?

bullet Max
23 mar 19 - 12:34
Gość
Super dzięki

bullet Anonymous
20 mar 20 - 22:15
Gość
Bardzo fajny artykuł, dzięki!

Zamieść komentarz

Imię:
 
Komentarz:
Wynik:

Najbliższe premiery

DIRT 5
06 listopadaa 2020
DRIFT21
2020
Więcej premier

Partnerzy

SimRace.pl IRG-World AutoTesty NFSPolska.pl - Need for Speed Polska

Speed Zone używa cookie i innych technologii. Korzystając z wortalu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie