Forza Horizon 4 vs kierownica

Autor: Jablonson
Data: 04 listopada 2018

Po premierze Forzy Horizon 4 wszystkie grupy internetowe związane z najnowszą produkcją Playground Games są systematycznie zalewane pytaniami dotyczącymi gry na kierownicy. W związku z tym, że nową Forze ogrywam na sprzęcie Thrustmastera, postanowiłem odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania w formie artykułu. To co znajdziecie w tekście to moje prywatne opinie i obserwacje. Jeżeli się z czymś nie zgadzasz lub masz dodatkowe pytania, to zachęcam do dyskusji.

Czy na kierownicy gra się łatwiej?

Nie, na kierownicy jest zdecydowanie trudniej. Mimo, że pozwala na dużo bardziej precyzyjne ruchy i wydaję się naturalnie lepszym wyborem od pada bądź klawiatury, to posiada wady wynikające ze swojej konstrukcji. Przede wszystkim na kierownicy gracz ma dużo wolniejszy czas reakcji względem gałki analoga. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, że chcemy skręcić maksymalnie w lewo. Na padzie wystarczy odchylić gałkę za pomocą kciuka. Na kierownicy należy wykonać obrót o 180° przy założeniu, że ustawiono maksymalny obrót na 360°. Należy pamiętać, że wszystkie sensowne kierownice oferują zakres do 900° i chcąc wykorzystać go w grze, kręcenia będzie bardzo dużo. W przypadku Forzy dochodzi jeszcze fakt, że gra została napisana pod pada i to sterowanie zostało genialnie wykonane. Gra decyduje na ile może pozwolić skręcić kołami auta w zależności od prędkości i sytuacji, aby nie zablokować kół. Na kierownicy każdy kąt skrętu zależy od gracza.

Czy to znaczy, że na kierownicy nie ma szans na wygraną z graczami na kontrolerach?

Bardzo trudno jest dorównać graczom na padach, aczkolwiek jest to możliwe. Konkurowanie na kierownicy okupione jest zdecydowanie większym nakładem pracy. Wymaga umiejętności, pełnego skupienia i co najmniej kilku godzin ogrania. Najtrudniej mają osoby nie będące kierowcami w rzeczywistości, bowiem muszą skoordynować ruchy rąk i nóg oraz wyuczyć się prawidłowych reakcji. Jednakże praktyka czyni mistrza, a z odpowiednią konfiguracją kierownicy myślę, że możliwe jest ściganie się na najwyższym poziomie.

Czy jazda na kierownicy jest porównywalna do jazdy w rzeczywistości?

Należy zacząć od tego, że Forza Horizon 4 jest grą zręcznościową. Fizyka jazdy w grze została uproszczona i nie należy oczekiwać realizmu. Z tego powodu jazda w grze jest przystępna dla każdego, ale nie jest przesadnie łatwa. Force Feedback dobrze przekazuję najważniejsze informację z kół, podsterowność, nadsterowność czy zmianę nawierzchni. Doskonale da się wyczuć uślizg tylnej osi, dzięki czemu intuicyjnie zakładamy kontrę decydując, czy wyprowadzamy auto z poślizgu czy przekształcamy go w drift i lecimy dalej. Istnieją produkcję dużo lepsze pod kątem fizyki jazdy oraz odczuć z FFB, lecz dla mnie feeling z jazdy jest wystarczająco dobry aby pozostać w Forzie przy kierownicy.

Czy warto grać na kierownicy?

Na to kluczowe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy, czy jesteś graczem który skupia się na realizacji wyzwań, zdobyciu wszystkich osiągnięć, wygraniu dostępnych wyścigów i na zabawie online kończąc czy raczej jesteś typem gracza spędzającego mnóstwo czasu na jeździe dowolnej, testowaniu wszystkich aut, modyfikacji i czerpaniu przyjemności przede wszystkim z jazdy. Jeśli tak jak ja, należysz do drugiej grupy to gwarantuje, że jazda po Wielkiej Brytanii na kierownicy jest niesamowicie satysfakcjonująca. Wrażenia z uczucia prędkości, uślizgów, wstrząsów i utraty przyczepności są dużo lepsze i mocniejsze od tych na padzie, o klawiaturze nawet nie wspominając. Zdarza się, że biorę pada do ręki w celu zaliczenia strefy driftu na 3 gwiazdki bo jest prostu łatwiej. Jednakże prawda jest taka, że wykonanie niesamowitej sekwencji driftu na padzie jest porównywalne z jednym dobrym powerslidem wykonanym na kierownicy. Jeśli jesteś samochodowym maniakiem, lubisz jazdę i nie zależy Ci na osiąganiu najlepszych wyników to kierownica jest dla Ciebie, w przeciwnym przypadku lepiej zostać przy kontrolerze xbox one. Kierownica jest ONLY 4FUN.

1  2  >> Następna strona

Najbliższe premiery

RIDE 4
08 październikaa 2020
DIRT 5
06 listopadaa 2020
DRIFT21
2020
Więcej premier

Partnerzy

SimRace.pl IRG-World AutoTesty NFSPolska.pl - Need for Speed Polska

Speed Zone używa cookie i innych technologii. Korzystając z wortalu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie