Motoryzacja Newsy

Hyundai stawia na wodór w N Vision 74 oraz nowy IONIQ 6

15 lipca odbyły się targi motoryzacyjne w południowokoreańskim Busan. Na swojej ojczystej ziemi, Hyundai zaprezentował nową generację modelu IONIQ. Ciekawszą zapowiedzią jest jednak model spod znaku N. Sportowy samochód koreańczyków postawi na wodór!

IONIQ 6

Patrząc na nową generację IONIQa, w oczy rzuca się przede wszystkim linia nadwozia. Na myśl przywodzi Mercedesa EQS. Całość oczywiście ma zapewnić możliwie najmniejszy opór aerodynamiczny, aby maksymalnie wydłużyć zasięg. Ten, producent deklaruje na ponad 610 km. Samochód naładujemy od 10% do 80% w 18 minut.

Sporą część prezentacji przeznaczono na pokaz wnętrza samochodu. Reklamowany jest jako perfekcyjny samochód do codziennego użytku, dostosowany do wielu stylów życia. Nie zabraknie oczywiście aktywnych asystentów jazdy, wszędobylskich ekranów i modnego ostatnio podświetlenia kokpitu.

Elektryczna Nka

Drugą prezentacją, była ta spod znaku marki N, czyli sportowych modeli koreańczyków. W przyszłym rynku zadebiutuje elektryczny IONIQ 5 N. Jego jednak nie pokazano, w zamian podziwiać można kręcącego się po torze RN22e. Samochód zoptymalizowany pod osiągi torowe z napędem AWD, ulepszonym system chłodzenia i hamulców. Samochód będący, póki co, prototypem stanowić będzie swego rodzaju bazę do dalszego rozwoju marki N.

Wizja przyszłości Hyundaia

Zdecydowanie najciekawszym pokazanym modelem jednak jest N Vision 74. Pierwszy, hybrydowy samochód sportowy w gamie Hyundaia, o napędzie wodorowo-elektrycznym. Póki co, jest to prototyp, jednak docelowo samochody o takim napędzie trafią do oferty Hyundaia. Producent nazywa auto jeżdżącym labolatorium – inżynierowie mają zatem piaskownicę, w której zamek ujrzymy zapewne w przeciągu najbliższych kilku lat. Prezentowany samochód posiada napęd na tylną oś i zasięg ok. 600 km. Kierowca dysponuje 900 Nm momentu obrotowego przy mocy ponad 670 KM.

Wzrok przykuwa szczególnie retro futurystyczna sylwetka pojazdu. Jest to inspiracja Hyundaiem Pony Coupe z 1974 roku, skąd też nowa wyścigówka wzięła swoją nazwę. Inspirację czerpali także z prototypu stworzonego w ramach Vision Gran Turismo w 2015 roku.

Więcej o prototypowych modelach N i kierunku rozwoju marki przeczytać można tutaj.

5 1 głos
Oceń artykuł
Podziel się:
Avatar photo
Michał Pochopień
Fan motorsportu zarówno prawdziwego, jak i wirtualnego, śledzący prawdopodobnie wszystkie możliwe serie wyścigowe na świecie - w tym, jako jedna z 3 osób w Polsce oglądam NASCAR ;)
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments