Publicystyka

Moda na CB

Jeszcze do niedawna CB radia były bez wątpienia domeną samochodów ciężarowych. Praktycznie każdy z nich jest wyposażony w to urządzenie. Dzięki niemu kierowcy aut spedycyjnych przekazują sobie w łatwy sposób informacje dotyczące polskich dróg. Są w stanie ostrzec kolegę o wypadkach, niebezpiecznych koleinach czy też miejscu postoju panów w niebieskich mundurkach.

W ostatnim czasie popularne, możemy nawet użyć słowa modne, stało się używanie CB w samochodach osobowych. Kierowcy tych pojazdów coraz częściej decydują się na zakup tych urządzeń. Głównym powodem jest chęć uniknięcia płacenia mandatów, bowiem mając w aucie radio CB, bezproblemowo jesteśmy w stanie dowiedzieć się gdzie zwolnić, aby nie zostać złapanym przez drogówkę.

Jak zacząć ?

Zakup odpowiedniego radia CB i anteny nie stanowi obecnie żadnego problemu. W każdym punkcie sprzedaży znajdzie się osoba, która pomoże nam w doborze odpowiedniego zestawu do naszego auta i spełniającego nasze potrzeby.

Instalacja również nie sprawi nam kłopotu, nawet jeżeli jesteśmy prawdziwymi laikami.

Radio podłączamy pod gniazdko zapalniczki. Do niego wystarczy jeszcze podpiąć antenę i postawić ją na dachu (jeżeli to model z magnesem, a właśnie taki jest najczęściej stosowany w samochodach osobowych). Po uruchomieniu urządzenia ustawiamy kanał 19, na którym uczestnicy ruchu wyposażeni w CB rozmawiają, udzielają sobie wielu cennych informacji drogowych. Najlepiej zaraz po uruchomieniu zapytać na głównym kanale, o to jak nas słychać, wtedy będziemy pewni czy wszystko dobrze podłączyliśmy.

Tajny szyfr…

Nie od razu po włączeniu radia, będziemy w stanie zrozumieć wszystkie komunikaty przekazywane nam przez kierowców. Można powiedzieć, że CB rządzi się swoim „slangiem”, poniżej kilka przydatnych i najczęściej używanych sformułowań. Dla łatwiejszego zrozumienia załóżmy, że poruszamy się drogą z Radomia w kierunku Warszawy.

Koledzy/mobiki jak droga/ścieżka na Warszawę ? – tak można zadać pytanie odnośnie tego czy po drodze nie spotkamy drogówki lub innych przeszkód utrudniających nam podróż.

Oczywiście odpowiedzi mogą być bardzo różne.

Masz czysto – droga czyściutka 😉
Na 267 stoją miśki, dalej masz czyściutko – w tym przypadku jesteśmy poinformowani, ze na 267 km. (km sprawdzamy na słupkach stojących co 100 metrów wzdłuż drogi) możemy napotkać policję, a dalej już pusta droga.

Po otrzymanej przez nas informacji, wskazane jest powiedzieć jak wygląda droga w przeciwnym kierunku (tu w stronę Radomia).

Dzięki, do Radomia czysto, szerokości – to jest oczywiście przykładowa odpowiedź.

Skakanka – Scania
Maniek – Man
Suszarka – radar ręczny
Zieloni – ITD, Inspekcja Transportu Drogowego

Czy ktoś posiada jakieś oszczędności – napiszę tyle, że takie pytanie zadają tylko właściciele diesli, resztę dopiszcie sobie już sami 😉
Czy po drodze są jakieś przyjemności – chodzi o panie, popularnie zwane tirówkami

Bajo – cześć, w kręgach użytkowników CB, to również słowo oznaczające zarazem szacunek.

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments