Publicystyka

Nowy VW – Neeza

Neeza jako crossover coupé i kombi

Shanghai Volkswagen (SVW) zaprezentował na Beijing International Automotive Exhibition samochód studyjny Neeza. Ten wyjątkowy model należący do klasy średniej samochodów – pod względem koncepcji stanowiący połączenie coupé i kombi – wyraźnie nawiązuje optycznie do świata aut terenowych i sportowych. Jednocześnie jednak zaprojektowany w Chinach dla Chin Volkswagen doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Wszechstronny talent, który łączy chiński i niemiecki know-how w dziedzinie motoryzacji, rozpoczynając całkiem nową generację samochodów.

Filozofia

Neeza pozwala spojrzeć w przyszłość nowych modeli z Shanghai Volkswagen. Będą to samochody, przy konstruowaniu których kultura, indywidualny gust oraz życzenia chińskich klientów będą odgrywały bardzo istotną rolę. Przykładem może być stylistyka zewnętrzna: Neeza wykazuje tu całkowicie nową symbiozę azjatyckiego designu SUW i filozofii stylistycznej niemieckiego Volkswagena. Forma tego koncepcyjnego samochodu charakteryzuje się tradycyjnymi i głęboko zakorzenionymi w kulturze cechami chińskiej estetyki i odzwierciedla przy tym filozofię „okrągłego nieba i kwadratowej ziemi”. Mimo tych historycznych podstaw stylistyka jest zdecydowanie przyszłościowa, nie podąża za żadnym z trendów lecz dzięki świeżemu prowadzeniu linii tworzy swój własny styl. Chińska i niemiecka kultura zgodnie się uzupełniają.

Szczegóły stylistyczne

Przód Neeza ze swoim graficznym podwójnym skrzydłem prezentuje typową dla Volkswagena formę osłony chłodnicy i zderzaka. Wyraźne reflektory sprawiają wrażenie sympatycznych oczu i przesyłają przyjacielskie pozdrowienie w kierunku oglądającej auto osoby. Jednocześnie linie sylwetki są dynamiczne i w pewnym stopniu powabne. Przyglądając się dokładnie Neezie można zauważyć w osłonie chłodnicy tradycyjne motywy stosowane w chińskich oknach. Ilość poziomych listew została zredukowana z charakterystycznych dla Shanghai Volkswagen trzech poprzeczek do dwóch w celu uzyskania wyraźniejszej i bardziej wypukłej powierzchni. Tablica rejestracyjna odpowiada tradycyjnej chińskiej tablicy, jednak angielska czcionka została wyraźnie naniesiona chińskim pędzelkiem. Małe i duże detale tworzą nowoczesny wygląd tego modelu studyjnego. Nawet kolor lakieru ma swoje znaczenie – to „chińska czerwień”. Chromowana linia dachu odzwierciedla natomiast inną chińską tradycję – włączania specjalnych elementów w ozdoby dachów domów. Wszystkie te cechy podkreślają przemyślaną mieszankę tradycyjnych elementów chińskich z nowoczesną stylistyką. Lekki off-road-look ma odzwierciedlać wszechstronność i prawie nieograniczony zakres zastosowania, przy czym Neeza pod względem wizualnym i technicznym doskonale wpasowuje się zarówno w światła wielkich miast jak i w wiejskie okolice. Sportowy i funkcjonalny tył świadczy o intencjach stylistów, dążących do uzupełnienia już istniejących, popularnych elementów stylistycznych Volkswagena o nowe elementy. Auto to jest w Chinach skierowane między innymi do otwartych na nowe bodźce klientów, szukających innego, nowego stylu, który odróżniałby ich od typowych tradycjonalistów.

Właściwości

Ten studyjny model charakteryzuje się nie tylko fascynującą stylistyką lecz oferuje przede wszystkim duże i funkcjonalne wnętrze zarówno dla osób podróżujących na wakacje, jak i służbowo. Jego status „wszechstronnego talentu” nie jest przesadzony. Koncepcyjną podstawę stanowi połączenie coupé i kombi pozwalające zarówno na przewożenie kijów golfowych, jak i cennych mebli.

Wyposażenie wnętrza

Wnętrze jest odpowiedzią na wymagania coraz szybciej rozwijającego się świata informacji. Miękkie i opływowe kształty oraz harmonizujące ze sobą kolory są głęboko zakorzenione w chińskiej percepcji formy. Neeza całkiem świadomie nie został wyposażony ani w radio, ani w system nawigacji satelitarnej ani też w żaden inny sprzęt tego rodzaju. Przyczyna jest prosta: „elektronicznie puste wnętrze” Neeza oferuje przyszłym klientom po raz pierwszy możliwość wbudowania w samochód najnowocześniejszej aktualnie generacji urządzeń elektronicznych służących rozrywce i przekazywaniu informacji. Tak zwany „Magic-Box” jest interfejsem do systemów audio i nawigacji, telefonu, terminarza czy innych urządzeń. Na stałe w Neeza zainstalowane są wyświetlacze, głośniki i przyciski do sterowania systemami. Pod względem podziału wnętrza model ten został wykonany zgodnie z koncepcją „otwartej przestrzeni”, w której każde miejsce siedzące w samochodzie gwarantuje optymalny komfort. Dostęp do tylnej części samochodu ułatwiają ponadto otwierające się do tyłu tylne drzwi. Duży, panoramiczny szklany dach sprawia, że wewnątrz jest bardzo jasno. Podobnie jak w vanie, przednie fotele obracają się o 180 stopni, tak że podczas przerwy w podróży pasażerowie mogą siedzieć zwróceni twarzą do siebie.

Pochodzenie nazwy Neeza

„Ne-zha“ jest znaną wszystkim Chińczykom mistyczną postacią z chińskiej historii. Ne-zha był małym chłopcem z magiczną bronią, którą zwalczał złe duchy. Jego niezwykła wola, jego młodzieńczy i proroczy duch oraz odwaga odzwierciedlają ideę, kryjącą się za charakterem i nazwą tego studyjnego samochodu. Także design Neeza kryje w sobie liczne odwołania do tego bohatera. Na przykład opony z rysunkiem magicznej włóczni Ne-zha lub reflektory: te „dumne oczy” są przyjazne a jednocześnie emanuje z nich zdecydowanie. Armatura: czerwony pas na kokpicie nawiązuje do czerwonego jedwabnego szala, który nosił Ne-zha. Wszystkie te elementy wyjaśniają nazwę „Neeza”. Ogólna koncepcja tego studyjnego modelu wskazuje cel Shanghai Volkswagen, aby w przyszłości mocniej niż kiedykolwiek łączyć niemiecką technikę i niemiecki know-how z lokalnymi wymaganiami i oczekiwaniami chińskiej klienteli.

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments