Newsy

Prezentacja broni: F2008 vs MP4-23

Zarówno Scuderia Ferrari jak i McLaren-Mercedes – dwa czołowe zespoły ubiegłorocznych rozgrywek Mistrzostw Świata F1 – dokonały właśnie prezentacji swojego kolejnego oręża w nieustającej walce o prymat w królewskiej dyscyplinie sportów motorowych.

Pierwsza publiczna odsłona 54 już jednomiejscowego bolidu Ferrari F2008 (oznaczenie kodowe 659) odbyła się w niedzielę 6 stycznia 2008 w siedzibie firmy, włoskim Maranello. Tegoroczna wersja została zaprojektowana z uwzględnieniem nowych zmian regulaminowych, które od bieżącego roku min. zabraniają stosowania elektronicznych systemów kontroli trakcji, wymuszają zwiększenie ochrony okolic głowy kierowców oraz wymagają stosowania skrzyń biegów mogących wytrzymać pełny dystans 4 wyścigów. Zmianom uległy: rozstaw osi i rozkład mas, układy: hamulcowy, paliwowy oraz doprowadzania powietrza.
Konstrukcja silnika jest zbliżona do zeszłorocznej wersji, przy czym przystosowano ją do współpracy ze standardową elektroniczną jednostką sterującą (SECU), wytwarzaną przez McLaren Electronic Systems.
Aktualny pakiet aerodynamiczny (min. tymczasowe przednie i tylne skrzydło z wersji F2007) ulegnie gruntownej zmianie przed pierwszym wyścigiem w Melbourne.

Nowy model jest już po pierwszych jazdach testowych na fabrycznym torze testowym we Fiorano. 7 stycznia Kimi Raikkonen pokonał nim 55 okrążeń, wykręcając na oponach deszczowych najlepszy czas 1.00,897.
Kolejne testy zostaną przeprowadzone na hiszpańskim torze Jerez 14 stycznia.

7 stycznia 2008 r. odbyła się także na terenie Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie premiera bolidu zespołu McLaren Mercedes o oznaczeniu MP4-23. Nowy model jest ewolucją ubiegłorocznej wersji. Zwiększono w nim rozstaw osi, zwężeniu zaś uległy boczne sekcje. Zastosowano nową 7-biegową skrzynię biegów w obudowie z włókien węglowych, mającą pokonać bezawaryjnie dystans 4 GP.

Kierowcami zespołu w tegorocznych mistrzostwach będą: Lewis Hamilton (obchodzący dziś swoje nomen-omen 23 urodziny) oraz ubiegłoroczny reprezentant Renault – Heikki Kovalainen.
Wg doniesień News of the World Lewis Hamilton podpisał ostanio lukratywny 4-letni kontrakt z McLarenem na zawrotną sumę 138 mln dolarów. Jego tegoroczne zarobki mają osiągnąć poziom minimum 17 mln USD + premia za tytuł Mistrza Świata w wysokości 6 mln. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku pensja fenomenalnego debiutanta wyniosła 700 tys. dolarów.

Pierwsze 5-dniowe testy nowego bolidu zaczną się na andaluzyjskim torze Jerez już w najbliższą środę. Dwoma MP4-23 bedą najpierw jeżdzić Kovalainen i Pedro de la Rosa. Lewis Hamilton dołączy do nich w czwartek.

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments