Newsy

Przepisy mogą zabić motorsport w Polsce!

PRZEPISY ZABIJAJĄ NASZ KOCHANY SPORT!!!
Trzeba zrobić dużo szumu!!
Kluby nie będą w stanie przeprowadzić żadnej imprezy!!
Czytajcie uważnie!!

AUTOMOBILKLUB OPOLSKI

INFORMACJA PRASOWA z dnia 06 października 2004

Z uwagi na decyzję o odwołaniu XV i XVI rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski rozgrywanych na trasie Zdzieszowice – Góra św. Anny, Zarząd Automobilklubu Opolskiego informuje. Automobilklub Opolski na zlecenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego miał być organizatorem finałowych rund GSMP w dniach 9 i 10 października br. Działając w trybie art. 65a „Prawa o ruchu drogowym”, wystąpiliśmy do zarządców fragmentów drogi powiatowej 1808, na której miały odbyć się zawody, o wyrażenie zgody na wykorzystanie pasa drogowego celem przeprowadzenia imprezy. W trakcie uzgodnień okazało się że, na początku lipca br. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 01 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz. U. Nr 140 poz. 1481), które uchyliło pewne zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o drogach publicznych (Dz.U. Nr 6 poz. 85 z późniejszymi zmianami). Najważniejszą dla nas konsekwencją wprowadzonych zmian było uchylenie zapisu, który stanowił że, przepisów rozporządzenia nie stosuje się do zawodów sportowych, rajdów, wyścigów, manifestacji i zgromadzeń, co dawało zarządcy drogi możliwość nie naliczania opłat za zajęcie pasa drogowego. W obecnym stanie prawnym zgodnie z ustawą „O drogach publicznych” z 1985r. (tekst jednolity z dnia 24 sierpnia 2004 r., opublikowany w Dz.U. nr 204 poz. 2086), zarządca drogi ma obowiązek naliczyć i pobrać opłatę za zajęcie pasa drogowego według stawek uchwalonych przez organ samorządu terytorialnego, właściwy z uwagi na kategorię drogi. W tym przypadku jest to Rada Powiatu, a opłata stanowi dochód własny powiatu. Podczas spotkania, odbytego w dniu 04 października 2004 w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich, wspólnie z Starostą, Vice Starostą i Naczelnikami właściwych wydziałów Starostwa szukaliśmy możliwości odstąpienia od naliczenia tej opłaty lub jej zminimalizowania. Pomimo najlepszej woli urzędników ww. Starostwa i ich ogromnej przychylności, aktualny stan prawny, niestety nie umożliwia takich rozwiązań. Naliczona zgodnie z przepisami opłata za zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej znajdującej się na terenie powiatu strzeleckiego (2/3 długości trasy wyścigu, tj, ok. 2,5 km drogi) wynosi zgodnie z Decyzją Zarządu Powiatu 143.268,72 zł. Nie mogąc zgodzić się z tak wysoką opłatą, wystąpiliśmy za pośrednictwem Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o interpretację istniejących uregulowań prawnych, formułując następujące zapytania :
– czy wykorzystanie drogi w sposób szczególny (organizacja zawodów samochodowych) odbywa się wyłącznie w trybie ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, bez obowiązku ponoszenia opłat z tego tytułu ?
– czy wykorzystanie drogi w sposób szczególny jest równoznaczne z zajęciem pasa drogowego na wyłączność i wymaga naliczenia opłaty przez zarządcę drogi zgodnie z ww. ustawą „O drogach publicznych”?
Do chwili obecnej nie uzyskaliśmy żadnego stanowiska ww. Ministerstwa a jedyna istniejąca w tej chwili możliwość zmiany wysokości opłat wiąże się z koniecznością podjęcia przez Rady Powiatów stosownych uchwał w tym zakresie, co ze względu na długotrwały proces legislacyjny nie jest możliwe w najbliższym czasie.

Przedstawione wyżej uwarunkowania i perspektywa naliczenia podobnej opłaty za odcinek drogi przebiegający przez powiat krapkowicki, powodują, że zostaliśmy zmuszeni do podjęcia trudnej decyzji o odwołaniu zawodów. Tym bardziej trudnej, że zawody te były nieprzerwanie organizowane w randze Mistrzostw Polski od 1987r.

PREZES AUTOMOBILKLUBU OPOLSKIEGO
JAROSŁAW STRZELECKI

Zaraz po tym okazało się, że zostaje także odwołany Wyścig Beskidzki, który miał się odbyć za tydzień. Wszystko możliwe, media zostały poinformowane ponieważ doszło do chorej sytuacji! Okazało się, że Wyścig Pokoju tylko fuksem sie odbył, a prolog do Rajdu Warszawskiego pod Palacem Kultury prawdopodobnie nie odbył się także z tego powodu. Polecam sledzić portale rajdowe, ale spodziewam się, że w TV czy radiu także będzie można o tym usłyszeć.

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments