Newsy

Rajd Akropolu: Trzecia wygrana Gronholma

Marcus Gronholm (BP-Ford World Rally Team) został zwycięzcą Rajdu Akropolu, ósmej eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Fin jechał pewnie i szybko, wygrywając większość OSów pierwszego i drugiego dnia. Podczas ostatniego etapu Marcus kotrolował to co dzieje się za jego plecami i starał się przedewszystkim dojechać do mety. Taktyka ta okazała się być bardzo skuteczna, w rezultacie dając Finowi trzecie zwycięstwo w tym sezonie.

Drugi na mecie był Mistrz Świata Sebastian Loeb (Kronos Total Citroen World Rally Team), który na 13 OSie musiał się wykazać nielada umiejętnością. Francuz po wybuchu opony, której nie mógł wymienić, a następnie drugim kapciu z drugiej strony auta, był zmuszony do pokonania większości OSa oraz drogi do serwisu używając wyłącznie przednic kół (!). Strata nie była aż tak duża i Francuz utrzymał drugą pozycję w rajdzie, jednak przygoda na pechowym 13 OSie pozbawiła go marzeń o wygranej.

Z jeszcze większymi kłopotami zmagał się były Mistrz Świata, Petter Solberg (Subaru World Rally Team). Norweg jest znany ze swojego nieprawdopodobnego pecha, jednak to co wydarzyło się w Grecji, to już jakby klątwa. Na dojeździe do tego samego 13 OSa Petter napotkał na swojej drodze pirata drogowego, który pędził w jego kierunku złą stroną jezdni. Norweg aby uniknąć zderzenia zjechał z drogi i uderzył w skałę. Awaria zawieszenia i układu kierowniczego, które były wynikiem uderzenia, uniemożliwiły Solbergowi ukończenie etapu. Kierowca Subaru zgodnie z systemem Super Rally wprawdzie powrócił do walki ostatniego dnia, jednak jego strata była już zbyt duża, aby myśleć o podium. Norweg wygrał 4 z 5 OSów ostatniego etapu, co pozwoliło mu zając 7 punktowane miejsce. Mimo to Petter swojego 100 startu w WRC nie zaliczy do zbyt udanych.

Trzecie miejsce zajął Mikko Hirvonen (BP-Ford World Rally Team). Młody Fin jechał przedewszystkim bezpiecznie, unikając przygód, co pozwoliło mu zajmować 4 miejsce przez dwa pierwsze dni, a po wycofaniu się Solberga umożliwiło Finowi po raz drugi w tym sezonie wskoczenie na podium.

Czwarte miejsce Toniego Gardemeistera to bez wątpienia duża niespodzianka. Gardemeister po raz pierwszy ścigał się za kierownicą Citroena Xsary WRC i od razu zanotował bardzo dobry występ. To świadczy o wielkiej klasie kierowcy.

Piąty na mecie był Heninng Solberg, który po awarii startera na ostatnim Super Stage`u omal nie stracił piątego miejsca na rzecz młdoego Hiszpana Daniela Sordo. Starszy brat Pettera jednak zdołał obronić swoją pozycję, a jego przewaga nad protegowanym Carlosa Sainza po ponad 4 godzinach OSowego ściagania wyniosła… 0.8 sekundy.

Siódme na mecie był wspomniany wcześniej Petter Solberg, a ostatnie punktowane miejsce przypadło drugiemu kierowcy teamu Kronos Total Citroen, Xaviemu Ponsowi.

Po Rajdzie Akropolu liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Sebastian Loeb (74 pkt), przed Marcusem Gronholmem (45 pkt) i Danielem Sordo (33pkt).

Wyniki Rajdu Akropolu:

1. M. Gronholm (Ford Focus WRC) 3:56:26.8

2. S. Loeb (Citroen Xsara WRC) +2:26.8

3. M. Hirvonen (Ford Focus WRC) +3:43.8

4. T. Gardemeister (Citroen Xsara WRC) +4:20.8

5. H. Solberg (Peugeot 307 WRC) +4:55.6

6. D. Sordo (Citroen Xsara WRC) +4:56.4

7. P. Solberg (Subaru Impreza WRC) +5:34.4

8. X. Pons (Citroen Xsara WRC) +8:19.0

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments