Newsy

Rajd Sardynii: Mr. Perfect znów niepokonany…

Sebastian Loeb (Kronos Total Citroen) został zwycięzcą Rajdu Sardynii, siódmej eliminacji Rajdowych Mistrzostwa Świata. Dla Francuza była to piąta z rzędu wygrana w tym sezonie. Jednocześnie jego pilot – Daniel Elena – z 25 zwycięstwami w karierze stał sie najbardziej utytułowanym pilotem w WRC. Drugi na mecie był Mikko Hirvonen, dla którego była to najwyższa pozycja w tym sezonie, a zarazem największe dokonanie na scenie rajdowej młodego Fina. Trzecie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca serialu JWRC, Hiszpan Daniel Sordo.

Podczas rajdu rozegrało się wiele dramatów czołowych kierowców. Marcus Gronholm po słynnej hopie 'Micky`s Jump’ uderzył w skałę i został zmuszony do wycofania się. Rajdu nie ukończyli również Gigi Galli i Henning Solberg.

Jak zwykle z wielkim pechem zmagał się były Mistrz Świata Petter Solberg. W pierwszym dniu rajdu Petter narzekał na kłopoty z ogumieniem, przez co musiał się wycofać z etapu. Norweg powrócił do walki drugiego dnia dzięki systemowi Super Rally, sklasyfikowany na 44 pozycji. Jednak już po pierwszym OSie wskoczył na miejsce 14. Petter konsekwentnie uzyskiwał doskonałe czasy, przez co udało mu się awansować na 7 punktowane miejsce. Niestety, na ostatnim OSie rajdu Subaru Solberga odmówiło posłuszeństwa i Norweg wkońcu spadł na 9 miejsce, które nie gwarantuje już punktów do klasyfikacji. Nad Norwegiem ciąży jakby fatum, jednak on sam pozostaje optymistą: 'Nie poddam się. Jeszcze powrócę do walki’ przyznał Mr. Hollywood tuż po ukończeniu rajdu.

Nie mniej pechowo zakończył rajd jego kolega z teamu Subaru, Chris Atkinson. Australijczyk po równej i bezpiecznej jeździe, na ostatnim OSie pozwolił sobie na chwilę nieuwagi i wypadł z trasy. Atkinson nie dojechał do mety i otrzymawszy karę 5 minut ostatecznie spadł z 5 na 10 miejsce.

Dzięki kłopotom rywali na wysokie 4 miejsce awansował Xavi Pons (Kronos Total Citroen). Tuż za nim na 5 miejscu uplasował się Jussi Valimaki na jedynym Mitsubishi w czołówce rajdu. Niespodzianką była również 6 lokata Kistiana Sohlberga, który startował Subaru Imprezą ’05, w której Petter Solberg wygrał ubiegłoroczny Rajd Wielkiej Brytanii. Ostatnie punktowane miejsca zajęli odpowiednio: Manfred Stohl w Peugeocie 307 i Francois Duval w Skodzie Fabii.

Po Rajdzie Sardynii Sebastian Loeb w klasyfikacji generalnej ma już 31 punktów przewagi nad drugim Marcusem Gronholmem i 36 nad trzecim Danielem Sordo. Kolejna eliminacja Mistrzostw Świata – Rajd Akropolu – już za 2 tygodnie.