Ta wspaniała gra jest w swoim gatunku prawdziwym novum. To znaczy wcześniej było Micro Machines, ale tak kapitalnie zrobionych tras, wyśmienitej grafiki i przeogromnego wyboru samochodów (28 + ukryte…) nie było jeszcze nigdy! Komu gra się nie podoba, ten niech idzie na drzewo banany prostować :P.
Ale koniec zachwytów… Ten artykuł powstał po to, aby pokazać graczowi jak najskuteczniej pokonywać kolejne trasy, dzięki czemu możliwe będzie zdobywanie pięknych pucharów, podczas jazdy po fotorealistycznych, coraz to bardziej zakręconych torach. A jest po czym jeździć… Tras jest aż 14 (+ reversy i mirrory), a każda ma swój niepowtarzalny, specyficzny klimacik. 3…2…1…GO!!!
Opis tras:
*Toys in the Hood 1:
Długość: 747 m
Poziom trudności: Bardzo łatwa
Trasa jest bardzo łatwa i nawet laik nie powinien mieć problemów z przejechaniem jej na jednym z czołowych miejsc. Pick upsy poustawiane są na środku drogi, więc nie polecam skoków po nie na jednej z licznych skoczni (ryzykujesz utratę miejsca za sprawą wysokich krawężników, na które bardzo łatwo spaść). Gdy nie grasz na najwyższym poziomie trudności (Simulation), polecam przy drugim zakręcie zjechanie po chodniku na podwórko, aby wąskim przejściem skrócić sobie trasę i zebrać jakąś ciekawą znajdźkę.
Z pewnością najtrudniejszym elementem tej trasy jest rura kanalizacyjna (fuj :)) ,którą trzeba się przedostać na drugi koniec zamkniętej (z powodu robót drogowych) drogi. Przy wjeżdżaniu doń radzę zwiększyć jasność w monitorze, a to za sprawą szwankującej weń elektryczności.
Najskuteczniejszą bronią na tej trasie jest fala dźwiękowa oraz wszelkie rakiety. Polecam także ścinać wszystkie zakręty.
*SuperMarket 2:
Długość: 301 m
Poziom trudności: Raczej łatwa
Bardzo krótka, aczkolwiek dość nietypowa trasa. Od razu na starcie proponuję skręcić w przejście pomiędzy pierwszą półką od prawej, a ścianą. Następnym pomieszczeniem jest magazyn, którego podłoga pokryta jest białym, sypkim proszkiem (czyżby mąka się rozsypała :)). Trzeba uważać, aby nie wpaść w niekontrolowany poślizg. W tym miejscu znakomitą bronią są plamy oleju… Dalej kilka zakrętów i kasy fiskalne, nad którymi można, ale nie warto skakać.
Ze względu na śliskie posadzki i ten nieszczęsny magazyn polecam samochodziki o dużej wadze z napędem na cztery koła.
*Museum 2:
Długość: 600 m
Poziom trudności: Jako taka
Jedna z moich ulubionych tras (ach te lasery)… Pierwsza ćwiartka trasy (do dziwnie płaskich, ruchomych schodów) jest dosyć prosta, ale nie przejmuj się, jeżeli niechcący z niej wypadniesz (zawsze przecież możesz pozwiedzać ToyVoltowskie muzeum ). Potem należy wjechać do wspaniałego planetarium (aspekt edukacyjny) i do obracającej się beczki.
Następnie czeka cię rondo, które możesz ominąć, jeżeli od razu po wjechaniu na nie skręcisz w prawo. Jeszcze tylko prosta w dół, wjazd obok schodów do góry (nie radzę wyskakiwać na znaku ostrzegawczym) i mały zakręt w lewo oraz w prawo, i jesteśmy na mecie.
Ponieważ trasa jest w sumie wąska, polecam używanie min i plam oleju.
*Botanical Garden:
Długość: 323 m
Poziom trudności: Dość łatwa
Pierwszy zakręt w prawo powinno się ściąć w taki sposób, aby wjechać pod kamienną górkę samym środkiem (inaczej koziołek gwarantowany:)). Potem czekają na ciebie dwa zakręty w prawo: pierwszy po śliskiej posadzce, a drugi pod górkę, po kamyczkach. Przemieszcając się ciągle po zdradliwym żwirku skręć w prawo w taki sposób, aby przejechać dokładnie przez środek mostka. Teraz czeka cię rozgałęzienie: jeżeli zdążysz, radzę jechać górą (mniejsze zamiesznie). Później tylko zakręt 100° w prawo obok fontanny (fajny delfin:)) i w przypadku, gdy masz wolny samochód – spokojne zejście na dół i ominięcie wielkiego, wodnego placyka. Jeżeli natomiast twój samochód to prawdziwy, szybki i potężny Monster Truck, upchnięty do rozmiarów pudełka po butach, to lepiej wyskoczyć prosto i przelecieć jak ten pajac w czerwonej pelerynce i kozakach nad wodnym placykiem. Dalej ciągle prosto, aż pod most.
Najlepsza broń… Tutaj nie ma zdecydowanego faworyta. Po prostu używać ile się da i czego się da 😉
*Toy World 1 :
Długość : 354 m
Poziom trudności : Średni
“-Mamo!!! Kup mi maskotkę.
-O.K. synu… Może być panda ?
-Nie! Ja wolę Pange…- Odpowiedział synek z szatańskim błyskiem w oku.”:
Tak, tak – najlepszym samochodem na tej zabawnej trasie z pewnością jest Panga…
Startujemy na błyszczącej, ale niezbyt śliskiej posadzce. Po przejechaniu kilku metrów wjeżdżamy na zieloną murawę i ścinamy zakręt techniką “wewnętrzna – zewnętrzna”. Jadąc kilka metrów prosto trzymamy się prawej bandy, po czym jedziemy dalej “mini ulicą”. Jeżeli uważasz, że spadanie ze schodów należy do przyjemnych czynności, to nie wjeżdżaj na tę dróżkę, tylko jedź prosto (BTW: na schodach leży gwiazdka). Gdy droga się skończy, spadnij na dół i zacznij naśladować Mozarta :). Przejedź po pianinku i pokonując kilka małych zakrętów, dojedź do automatów z Pole Position. Teraz przejedź pod żółwiem i odwiedź boisko piłkarskie. Mały rozpęd i skooooooooooook. Meta!
Taktyka… Radzę jechać szybko i pewnie. Strategicznym miejscem na trasie jest pianinko, na którym powinno się postawić miny i plamę oleju. Trzeba uważać, aby jadąc dróżką na początku trasy, nie spaść z niej. Na końcu, koło żółwia zajeżdżaj przeciwnikowi drogę.
*Ghost Town 1:
Długość: 324 m
Poziom trudności: Dość trudna
Trasa ta osadzona jest na dzikim zachodzie, wśród “kałbojów” i licznych salonów. Od razu musisz pokonać dwa niebezpieczne zakręty: pierwszy w lewo (jeszcze jadąc po drodze;)), a drugi wąskim przejściem, w prawo (od razu po starcie weź broń i w przypadku gdy jest to mina lub plama oleju – zostaw ją). Dalej, gdy wyjedziesz stamtąd, kieruj pojazdem prosto (po ganku), aby pewnym ruchem skręcić w prawo i przed dwoma słupami ominąć szubienicę. Jedź prosto, po czym nie ścinając krzywej wtargnij do Banku Bargleya. W momencie, w którym nad włosami poczujesz prażącą siłę słońca (czyt. wyjedziesz z pomieszczenia;)), skręć maksymalnie w prawo. Jeżeli wszystko się udało i wjeżdżasz właśnie na dach, musisz pokonać dwa zakręty w prawo. Później możesz jechać prosto i z gracją supermena przeskoczyć nad linią mety.
Ze względu na dużą liczbę wzniesień, polecam samochody z napędem 4×4 i z szerokim rozstawieniem osiek (czyli szybkie i stabilne).
*Toy World 2:
Długość: 444 m
Poziom trudności: Trudna
Kontynuacja tematu z toru Toy World 1. Na początku trasy przejedź przez zwężenie, zostawiając na nim swoją pamiątkę – plamę oleju (uważaj na lokomotywę). Potem pokonuj (tym razem ścinając) kolejne zakręty, aż dotrzesz do rozgałęzienia. Droga na lewo – kręta i śliska; na prawo – mniej kręta, ale ze skocznią. Teraz masz do pokonania kilka zakrętów o 180º (na zmianę – w prawo i w lewo), które najłatwiej i najszybciej przebyć używając hamulca. Meta.
Najlepszymi samochodzikami są duże, skrętne pojazdy
*Toys in the Hood 2:
Długość: 592 m
Poziom trudności: Trudna
I znowu przyszło nam się ścigać na terenie osiedla domków jednorodzinnych. Zaczynamy na ulicy 😉 i przejeżdżając pod suszącymi się gaciami, skręcamy w prawo w taki sposób, aby wyskakując na krawężniku wpaść prosto do przytulnego przedpokoju. Zdecydowany zakręt w lewo i już, brudząc podłogę w kuchni, wjeżdżamy do ogrodu. W wąskim przesmyku zostawiamy olej lub minę i pokonując zakręt w lewo, przejeżdżamy przez altankę. Jadąc wzdłuż przejścia trzymamy się lewego płotu, aby miękko pokonać zakręt. Uważając na wrąb jedziemy dalej… Mała szarża po podwórku i znów jedziemy pomiędzy drewnianymi płotami. W miejscu, w którym wyjeżdża się na ulicę, zostaw plamę oleju i przeskakując ponad krawężnikiem, wjedź na następne podwórko. Zobaczysz mostek i kładkę, po których jednak nie powinno się przejeżdżać (strata czasu). Teraz tylko zręczny zakręt w prawo i meta!
Na prostych odcinkach polecam używanie rakiet i ultradźwięków, a w wąskich przejściach min i plam oleju.
*Toytanic 1:
Długość: 742 m
Poziom trudności: Trudna
Trasa z pewnością zainspirowana popularny filmem Dżejmsa Kameruna “Titanic”. Na początku jedziemy prosto, aż do basenu, przy którym musimy skręcić w prawo, lekko naciskając klawisz skrętu (w przypadku szybkich samochodów). Chociaż zakręt jest ostry, to śliska nawierzchnia gwarantuje nam poślizg. Później prosto, pod górkę i przejeżdżamy OBOK skoczni i koła ratunkowego. Dalej cztery proste i cztery zakręty w prawo, z których ostatniego (tego koło rury) nie należy ścinać. Następnie pokonujemy dwa powiązane ze sobą zakręty jadąc prosto, ich środkiem i pięknie skręcamy w lewo do małej maszynowni. Potem należy “na hamulcu” wyjechać z pomieszczenia w lewo i spokojnie, omijając przeszkody przejechać po kolejnej prostej. Zakręt 90º w lewo pokonujemy jadąc po bandzie, a przy ścianie zwalniamy, oraz skręcamy o 180º w prawo. Nabierając prędkości jadąc z górki, przejeżdżamy przez kajuty (po pick upy), po czym wyskakujemy w górę i pokonujemy ostatni zakręt w prawo.
Trasa należy do tych najbardziej skomplikowanych, ale zawiera wiele prostych odcinków na których możemy rozwinąć prędkość, oraz opróżnić arsenał. Kolejne, coraz to bardziej trudne zakręty należy pokonywać używając hamulca.
*Museum 1:
Długość: 668 m
Poziom trudności: Ekstremalnie trudna
Kolejny tor osadzony w ToyVoltowskim muzeum. Zaczynamy podjeżdżając obok schodów w górę (przed wyskokiem należy używając hamulca, mocno skręcić w prawo). Następnie skręcamy “na hamulcu” dwa razy w lewo i raz w prawo (przy dinozaurze). Jedziemy korytarzem pod górkę, po czym wjeżdżamy w tunel na prawo (można jechać prosto, ale to strata czasu). Dalej jedziemy prosto (pod dinkiem) i skręcamy w lewo. Teraz należy użyć hamulca i ominąć rzeźbę przy ścianie. No i jedziemy tą samą drogą, ale w drugim korytarzyku skręcamy “po ścianie” maksymalnie w prawo. Teraz znowu prosto po schodach. Przy skorupie można skręcić w prawo (balkon i lasery – polecam) lub w lewo (skomplikowany odcinek przez gabinet numizmatyczny i ze skocznią – trudne). Meta…
Całkowicie nieskuteczne na tej trasie są woreczki z wodą. Polecane są szybkie, ciężkie samochodziki, oraz wyjątkowe umiejętności prowadzącego 😉
*SuperMarket 1:
Długość: 502 m
Poziom trudności: Bardzo trudna
I znowu powracamy w świat supermarketów i szalonych zakupów 😉 Jedź prosto, ale życie to sztuka wyboru ;), więc musisz zadecydować kim tak naprawdę jesteś: tchórze jadą na prawo, po czym skręcają przy wózkach w lewo, a prawdziwi mężczyźni (i kobiety ;)) wjeżdżają za zamrażarkę i tunelem wentylacyjnym skracają sobie drogę. Niezależnie, którą alternatywę wybrałeś, musisz po blaszanym “lewoskrętnym ślimaku” wjechać do góry. Następnie jadąc po szerokim, drewnianym podeście, musisz pokonać kilka małych zakrętów: dwa w prawo, jeden w lewo i jeszcze jeden w prawo. Zakładam, że nie zdążyłeś nabrać prędkości i nie spadniesz w dół… Dalej musisz ominąć “na hamulcu” cztery rzędy półek (zakręt o 180º). Później trzeba pokonać dwa zakręty w lewo. Pierwszy należy ściąć, a drugi przejechać trzymając się prawej ściany. Czeka na ciebie również zakręt o 180º w prawo (najlepiej nie używając hamulca, puścić na nim gaz). Następnie musisz przejechać pomiędzy (lub nad, czego nie polecam…) zamrażarkami i skręcić w prawo. Teraz czeka cię mała prosta, a na końcu niej kasy fiskalne, pomiędzy którymi masz obowiązek 😉 przejechać (polecam przejście drugie od prawej). Do mety został tylko mały zakręt w prawo.
Najlepszą bronią na tej trasie są jak zawsze miny i plamy oleju. Z pojazdów najlepiej mi się jeździło samochodzikami o dużym rozstawie kół i dużym przyspieszeniu (prędkość maksymalna nie jest ważna).
*Ghost Town 2:
Długość: 490 m
Poziom trudności: Trudna
Tym razem opętała nas gorączka złota, więc urządzamy sobie eskapadę po kopalni tegoż drogocennego kruszcu. Trasa zaczyna się od zakrętu w prawo, którego wbrew pozorom nie ścinamy, tylko pokonujemy długim łukiem (1 sek. zysku). Gdy wskoczymy 😉 do chałupy musimy przygotować się na ostry skręt w prawo, a później w lewo (trzeba uważać na drabinę i dołek). Do kopalni wjeżdżamy trzymając się prawego boku, inaczej wywrócisz się na torach… Przez kopalnię jedziemy środkiem, ale oczywiście omijamy wszelkie skrzynki (nie radzę wyskakiwać na deskach) i inne drobne przeszkody. Gdy wjedziemy do tunelu, zostawiamy minę lub plamę oleju. Oponenci trzymają się lewego brzegu, więc ty możesz jechać prawą stroną. Gdy przejedziesz przez bar, postaraj się tak pokonać następne dwa zakręty w lewo, aby wjechać w wąskie przejście pomiędzy budynkami. Teraz powinieneś wjechać na ganek i podobnie jak na trasie Ghost Town 1 tak skręcić w prawo, aby ominąć szubienicę przed dwoma słupami. Jeszcze tylko krótka prosta i meta…
Najlepszą bronią są wyjątkowo rakietki i wszelkie inne bronie strzelające. Polecam szybkie samochodziki z napędem 4×4.
*Toytanic 2:
Długość: 742 m
Poziom trudności: Trochę bardziej trudna niż Toytanic 1.
Trasa ta różni się od Toytanic 1 tylko tym, że wyścig odbywa się podczas sztormu, w deszczu. Aha! No i brakuję Leonardo Di Caprio 😉
Opis samochodzików:
Pojazdy będą opisywane według następującego schematu:
“NAZWA; SILNIK; SZYBKOŚĆ; PRZYSPIESZENIE; WAGA; NAPĘD; UWAGI”.
Wartość: 1 – bardzo mała; 2 – mała ; 3 – średnia; 4 – duża; 5 – bardzo duża; 6 – ogromna.
Rodzaje silników: E – elektryczny; G – spalinowy ; O – inny.
Rodzaje napędów: 4WD – 4 koła; FWD – przednia oś; RWD (a może C3PO4;)) – tylnia oś.
Rc Bandit; E; 3+; 2+; 2; 4WD; Niestabilny, ale dosyć szybki.
Dust Mite; E; 2+; 3+; 2; 4WD; Identyczne osiągi jak Rc Bandit.
Phat Slug; E; 2; +2; 5; FWD; Ociężały mułek o kolorze zielonym (taki jest na wyścigach ;))
Col Moss; E; 3-; 3+; 3-; 4WD; Kwadratowy średniak.
Harvester; E;1+; 4+; 3; 4WD; Stabilny sprinter.
Dr. Grudge; E; 2+; 4+; 2+; 4WD; Podrasowana wersja powyższego.
Volken Turbo; E; 2; 4; 3-; RWD; Mało stabilny (napęd na tylnią oś), ale dość szybki.
Sprinter Xl; E; 2+; 6-; 1; 4WD; Jak sama nazwa wskazuje, dobry na krótki dystans.
Rc San; E; 3-; 5; 1+; 4WD; Szybsza i trudniejsza w prowadzeniu wersja powyższego…
Candy Pebbles; E; 3-; 3-; 2+; FWD; Wolno przyspieszający, ale bardzo stabilny.
Genghis Kar; E; 3; 2+; 3+; 4WD; Tak jak wyżej, tylko trudniejszy w prowadzeniu.
Aquasonic; G; 3; 4-; 2+; FWD; Po prostu sportowy przeciętniak.
Mouse; E; 3; 4+; 4; 4WD; To lubię! Monster Truck. Palce lizać;).
Evil Weasel; E; 3; 3-; 2+; 4WD; Szybsza wersja Dust Mitea.
Panga Tc; G; 3+; 3; 3; FWD; Kolejny średniak.
R6 Turbo; G; 3+; 3+; 1; RWD; Pomniejszona kopia pojazdu z rajdu Paryż – Dakar.
Ny 54; G; 3; 2+; 3-; FWD; Fajny, wesoły samochodzik
Bertha Ballistics; E; 3; 3+; 6-; 4WD; Wojskowy jeep z demobilu.
Pest Control; G; 6; 1; 3+; FWD; Super szybki, ale bardzo wolno przyspieszający samochód.
Adeon; G; 4-; 4; 2; 4WD; Samochód typu “powyżej przeciętnej”
Pole Poz; E; 4; 4; 3; 4WD; Kopia samochodu ze słynnej gry “Pole Position”
Zipper; G; 4; 4; 2+; 4WD; Tak jak Adeon, tylko w amerykańskim stylu.
Rotor; E; 5; 2+; 6; 4WD; Jak w “Rollcage” – przewrotka na dach nie oznacza końca jazdy 🙂
Cougar; G; 5+; 3; 3+; RWD; Szybki i stabilny sportowy wóz.
Humma; G; 5; 5; 4; 4WD; Najszybszy i najlepszy, ale strasznie trudny w prowadzeniu.
Toyeca; G; 5; 5-; 4+; 4WD; Mój ulubiony…
Amw; G; 5; 4; 1+; FWD; Najszybszy, ale lubiący latać wehikuł.
Opis broni:
Shockwave (fala dźwiękowa) – Świetna broń nadająca się do użycia nie tylko na prostych odcinkach, ale również na odcinkach krętych, zabezpieczonych rampami. Przeciwnik trafiony z tego cuda zostaje wyrzucony w górę, zwykle (choć nie zawsze) spadając na dach.
Firework (petardy) – Ciekawe rakietki, które same nakierowują się na cel. Najpierw na oponencie widnieje celownik, po czym gracz musi odpalić broń. To, że rakieta ryglowała na celu, nie musi oznaczać gwarancji trafienia. Rywal może gwałtownymi ruchami umknąć rakietce, albo po prostu przyspieszyć (gdy dostanie w … bagażnik, jego prędkość wzrasta). Skuteczna tylko na prostych odcinkach.
Firework Pack (paczka petard) – To samo co wyżej, ale w liczbie 3 sztuk.
Electro Star (globalne uderzenie) – Impuls elektromagnetyczny opanowujący całą trasę i na chwilkę rozładowujący baterie wszystkim konkurentom.
Bomb (bomba czasowa) – Bomba przyczepiająca się do samochodu i wybuchająca po kilku sekundach. Możesz przekazać ją oponentowi, uderzając w niego.
Oil Slick (olej słonecznikowy ;)) – Czarna plama zostająca za twoim samochodem, skutecznie eliminująca kolejnych przeciwników. Polecam zostawiać to świństwo w różnych wąskich przesmykach.
Water Balloon Pack (paczka woreczków z wodą) – Woreczki z wodą, które w swoim działaniu podobne są do petard. W tym przypadku musisz jednak nakierować je na cel ręcznie (po prostu rzucasz i już). Nie lubię tej broni…
Electro Pulse (szok elektryczny) – samochodzik bawi się w Raidena i wyładowaniami elektrycznymi przechodzącymi po jego plastikowym ciele poraża każdego, kto zbliży się do niego na bliską odległość.
Ball Bearing (stalowa kulka) – Kula, którą zostawiasz za samochodem, blokując drogę kolejnym przeciwnikom. Skuteczna tylko w tunelach.
Turbo Battery (bateria) – turbodoładowanie, które dostaje twój samochód, zwiększając przy tym swoją prędkość maksymalną i przyspieszenie.
Clone Pick up (mina) – mina o kształcie znajdźki, którą powinno zostawiać się w tunelach i wąskich przejściach. Nieszczęśnik, który na nią najechał znika w efektownej kuli ognia.
Po tym długim wykładzie z pewnością uda ci się bez problemu zdobyć wszystkie puchary i przejechać wszystkie tory w rekordowym czasie…