Recenzje

Recenzja 18 Wheels of Steel: Convoy

Gra w Polsce jest mało znana, ale mam nadzieję, że po tym artykule zwiększy swoją popularności. Zapnijcie pasy i ruszamy!

Polska znów w tyle!

Na początku warto zwrócić uwagę, że gra 18 WOS Convoy jest 6 grą ze słynnej serii Hard Truck, którą zna wielu graczy. Pod koniec listopada na polskim rynku ukazała się piąta część tego symulatora: 18 Wheels of Steel Pedal to the Medal. Na świecie 18 WOS Convoy miało swoją premierę w październiku. Warto również nadmienić, że jeszcze wcześniejsza wersja gry 18 WOS Across America w ogóle nie ukazała się w Polsce. Jak widać, Polskę twórcy gry na razie uważają za małe źródło zysku, mimo dużego zainteresowania serią Hard Truck. Na razie pozostaje polskim gracza czekać, aż jakiś wydawca zechce grę wydać w Polsce, co jest raczej mało prawdopodobne w najbliższym czasie, lub udać się za granicę w celu zakupienia gry.

Co, gdzie i jak?

Teraz czas na ogólne przedstawienie 18 WOS Convoy. Celem gry jest przemierzanie tras w Kanadzie, USA i Meksyku. Wszystkich miast jest ponad 40, więc dróg do przemierzenia jest sporo i na pewno nikt nie będzie się nudził. Dodatkowo do dyspozycji mamy kilkanaście amerykańskich trucków i bardzo dużo różnego rodzaju towarów do przewożenia. Na samym początku gry możemy skorzystać z trzech misji samouczka, które pomogą nam lepiej poznać grę; później będziemy mogli wykonywać różne zlecenia lub specjalne misje, które zwiększą prestiż naszej firmy. Z pomocą naszej menedżerki będziemy mogli zatrudnić nowych pracowników, zwolnić lub przejrzeć stan naszej kadry. Bardzo przydatnym elementem są statystyki firmy, gdzie wszystkie wydatki, koszty, dowozy i inne rzeczy są dokładnie przedstawione.

Policja

Jak by mogło zabraknąć tego elementu? W tej grze również mamy do czynienia z policją. Nie ma tutaj jakichś zabójczych pościgów, blokad, helikopterów itp., jak ma to miejsce w NFS MW. Pościgu możemy się spodziewać, gdy będziemy: jeździć pod prąd, powodować wypadki, przekraczać dozwoloną prędkość lub taranować radiowóz. Zwykle wszystko kończy się mandatem i pouczeniem.

Grafika, dźwięk i menusy

Czas zabrać się za techniczne elementy gry. Pod względem grafiki grze nie można zarzucić karygodnych błędów. Wszystkie modele pojazdów, ciężarówek, naczep, budynków i otoczenia są starannie wykonane i odwzorowane z rzeczywistości. Grafika jest mocnym punktem gry. Muzyka: co do tego nie będę się wypowiadał. Zagrajcie i sami oceńcie. Jeżeli chodzi o dźwięki, to są raczej skąpe: szum ruchu ulicznego i odgłos „mruczącego” silnika naszego tira. Menu gry zostało dobrze dopracowane. Jest przejrzyste, czytelne i ciekawe. Szkoda, że menu mocno ograniczono i bardzo mało czasu się w nim spędza, bo jego oprawa jest naprawdę ciekawa.

Polska wersja

Jeżeli komuś uda się zdobyć tę grę, nie musi być skazany na język angielski. W grze występuje dużo opisów misji, zleceń i dialogów, dlatego komuś, kto słabo zna język obcy, przyda się spolszczenie gry. Polski serwis Hard Truck Site przygotował spolszczenie gry, które jest dostępne na jego stronie (dostępne również w dziale Download na Speed Zone).

Trochę strategii i ekonomii

18 WOS Convoy jest grą symulującą jazdę ciężarówką, ale będziemy musieli prowadzić również swoją firmę. Wymaga to umiejętności strategicznych, by nie doprowadzić do bankructwa. Mimo wszystko całą oprawę strategiczną mocno ograniczono w porównaniu z poprzednią częścią gry. Za zadanie mamy sami dowozić towary, zatrudniać coraz nowszych kierowców i oczywiście pilnować stanu konta.

Co dodano i odjęto

Oczywiście, jak to się ma w kontynuacjach poprzednich części, zawsze coś ciekawego zostaje dodane, ale też odjęte. Ciekawym rozwiązaniem jest zwiększona ilość kierowców. Gracze narzekali, że wcześniej mijali inne tiry raz na kilkaset kilometrów. W 18 WOS Convoy spotykamy się z innymi kierowcami co kilkaset metrów, tak jak to jest w rzeczywistości. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie lusterek, jak w rzeczywistości. Wcześniej były wirtualne lusterka. Szkoda, że pozbyto się CB. Podstawą pracy kierowcy ciężarówki jest komunikowanie się przez CB, ograniczono również menusy, co ujemnie wpłynęło na jakość gry, a właściwie usunięto i tak niewielką ilość menu.

Podsumowanie

Myślę, że ta gra zainteresuje każdego maniaka tirów. Twórcy 18 WOS Convoy nie ustrzegli się błędów w grze, np.: sztuczna inteligencja innych kierowców, brak CB, muzyka, sterowność tirów, gra ogólnie mocno obciąża system, dlatego dla słabszych komputerów się nie nadaje. Mimo wszystko gra jest atrakcyjna. Są również i plusy: grafika, duża mapa gry, kilkanaście atrakcyjnych tirów i bardzo duża ilość towarów. Czy 18 WOS Convoy okaże się godnym następcą 18 WOS PttM? O tym zdecydują już sami gracze, ale niestety polscy na razie nie.


18WoS: Convoy


SCS Software

Brak danych


P3 800MHz, 256MB RAM, karta grafiki 32MB


dużo kierowców na trasach


zachowanie pojazdów


misje


grafika


brak CB

Ocena: 70 km/h

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments