Recenzje

Recenzja Ford Off Road

Gier wideo gdzie tematem przewodnim są wyścigi samochodowe mamy od groma, półki sklepowe uginają się pod ciężarem produktów , a my nie wiemy co wybrać. Niestety ostatnio nielegalne wyścigi oraz zmagania na sportowych torach zdominowały ten gatunek, stare dobre przejażdżki po za miastem odeszły do lamusa. Tym którzy tęsknią za wypadami do lasu, nad wodę, z dala od miejskiego zgiełku został – Ford Off Road – gra o dość głębokich korzeniach, gdyż Off Road to kolejna odsłona znanej serii Ford. Czy deweloperzy nareszcie zaserwowali graczom porządny produkt? O tym przeczytacie poniżej.

Na wstępie trzeba wspomnieć, że jest to produkcja niskobudżetowa, od której nie oczekuje się cudów, ale do której pcha się jak najwięcej, by zdobyć potencjalnego klienta. W grze Ford Off Road mamy możliwość ścigania się samochodami ze stajni tytułowego producenta wraz z marką Land Rover włącznie. Po obejrzeniu krótkiego intro zostajemy wrzuceni do menu głównego, pozostaje nam ustawić sobie atrybuty gry pod nasze gusta i w drogę. Niestety podczas zabawy nie mamy, żadnych ustawień graficznych musimy szukać ich na dysku w folderze z grą, a to rozwiązanie jest bardzo niekorzystne jeżeli chodzi o wygodę. Mało tego, opcji mamy niewiele, w skutek czego gra na małych albo dużych detalach jest praktycznie identyczna, o tym musiałem wspomnieć na początku, bo jest to bardzo dziwne rozwiązanie.

Kiedy przebrniemy już przed uciążliwe menu wspomagane słabym udźwiękowieniem pozostaje nam zdecydować się na tryb zabawy. Wyścig pojedynczy, jest to zwykły rajd bez wyznaczonego celu. Jedziemy losowo wybranym pojazdem na losowych trasach, które wybiera nam komputer. Rozpiętość tras jest wielka, bo raz jeździmy po drogach zaśnieżonych, by zaraz potem trafić na słoneczną pustynie. Rywali mamy pięciu, a okrążenia trzy, zawsze. Wspomniany tryb polecamy by zapoznać się z aplikacją, a także kiedy mamy mało czasu na zabawę, szybki wyścig i np. do pracy.

Ford Off Road prezentuje swoje możliwości dopiero podczas grania w tryb kariery, gdzie czeka nas duża ilość wyścigów o punkty, sławę i pieniądze. Przed rozpoczęciem wyścigów trafiamy do salonu samochodowego gdzie musimy zakupić pojazd. Z wiadomych przyczyn będzie to najtańszy model Forda, bo na początku zasoby gotówkowe są bardzo małe. Zwycięstwa w kolejnych wyścigach dają nam pieniądze za które możemy zmieniać, lub modyfikować samochód. W swoim garażu możemy mieć maksymalnie 30 pojazdów, zatem całkiem sporo. Cały tryb przedstawiony jest w formie mapy gdzie zaznaczone mamy kluczowe i poboczne wyścigi. Kluczowe odblokowują nam kolejne trasy i etapy, natomiast poboczne służą głównie do promowania własnej osoby i zarabiania pieniędzy na nowiutkie Land Rovery.

Kolejne tryby zabawy to Wyprzedzanie, Od punktu do Punktu, Rajd przez punkty kontrolne, Slalom, Gorączka Złota oraz Nie daj się zniszczyć. W pierwszym musimy minąć określoną liczbę rywali w danym czasie, w drugim musimy w wyznaczonym czasie przemieścić się z punktu a do punktu b, slalom wiadomo, gorączka polega na zebraniu wszystkich złotych monet na trasie, ostatni tryb musimy przejechać bez zniszczenia auta. I na tym oferta Ford off Road się kończy, jednak trybów jest tyle, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Sztuczna inteligencja naszych rywali podczas jazdy wypada naprawdę ciekawie, przeciwnicy taranują nasze auto, próbują nas zepchnąć z trasy, zajeżdżają drogę. To wszystko jest na porządku dziennym. Dawno nie spotkałem się z samochodówką gdzie rywale tak zażarcie walczą z nami na trasie, często uszkadzając przy tym własny samochód. O ile dobrze wypada inteligencja, to dobrych słów nie można powiedzieć na temat modelu zniszczeń. Deweloperzy nie za bardzo dopracowali ten element zabawy, bo podczas uderzenia w solidne skały z prędkością ponad 150 km/h z samochodu powinna zostać miazga, a jednak nie, twórcy zaserwowali nam lekkie wgniecenia i obrót pojazdu o 100 stopni. Kolizja z innym uczestnikiem wyścigu kończy się efektownym odpadnięciem lakieru, zarysowaniami, i uwaga. ….. tymi samymi wgnieceniami, których uświadczyliśmy przy zderzeniu z masywną skałą. Prawda, że ciekawe?

Jak widać wpadłem w trans narzekania dlatego nie zostawię suchej nitki na modelu jazdy. Mamy do czynienia z dwoma rodzajami samochodów, zarówno Ford jak i LR zachowują się inaczej, prowadzą się inaczej, jednak nie w grze opartej na licencji Forda. Auta mimo, że mają dużą prędkość i odczuwa się ją podczas jazdy, poruszają się jak czołgi. Zakręt przy 60 km/h bierze się tak samo przy 170 km/k i nie ma w tym przesady. Samochód sztywno trzyma się ziemi i nic nie jest wstanie wywalić go z drogi.

Otrzymaliśmy 24 trasy na których zróżnicowanie narzekać nie można. Podczas wyścigów zwiedzamy naprawdę spory kawałek świata, jak wspomniałem wyżej raz mamy lód, potem pustynie, nie zabrakło także wyścigów w krętych kanionach ameryki, wzbijania fontann wody przy przekraczaniu płytkich strumieni w górach. Pejzaż budzi podziw, wykonanie tras jest realistyczne i widać, że autorzy starali się by ten element wypadł ciekawie. Przejeżdżanie przez kolejne etapy jest naprawdę zachęcające.

Graficznie nie ma cudów, jednak jak na niskobudżetówke Off Road prezentuje się dobrze. Samochody są wykonane szczegółowo, odzwierciedlono najmniejszy szczegół, podczas jazdy gracz aż nie może się napatrzeć na to co zrobili twórcy.

Niestety całość dobija nędzne udźwiękowienie, warczenie silnika jest identyczne przy każdym modelu samochodu, a na domiar złego niezależnie od obrotów. Jest to przykre, bo jak można tak okaleczyć grę opartą na licencji tytułowego Forda? Rockowe kawałki jakoś nie pasują mi do wyścigów offroadowych, może wymyślam, ale takie jest moje zdanie.

Generalnie rzecz ujmując nie oczekiwałem wiele, i wiele nie dostałem. Nastawiłem się z góry, że będzie to średnia gra i tak się stało. Produkt nie zachwyca, a jeśli by czepiać się realizmu to gra dostała by same negatywne oceny. Ford Off Road jest jednak gra jedyna w swoim gatunku, ma ciekawe i zróżnicowane trasy, przez co nie nudzi się szybko i gracz jest nasycony. Dodatkowym atutem produkcji jest niska cena aplikacji. Mogę polecić na odprężenie i w oczekiwaniu na lepsze czasy.

Ocena: 55 km/h

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments