Recenzje

Recenzja Grand Theft Auto Vice City

Zapewne każdy z Was grał w GTA3. Gra ta jest bardzo dobra, jednak zapewniam Was – GTA Vice City jest o wiele lepsze.

Start

Instalacja jest bardzo prosta. Przydatną opcją jest możliwość wyboru typu instalacji: z Radio Station lub bez. Ja wybrałem pierwszy wariant, ponieważ gra chodzi trochę szybciej :). Po starcie wita nas Intro podobne do tego z GTA3, czyli imiona i nazwiska autorów. Menu zostało zmienione trochę pod względem kolorów, ale opcje pozostały bez zmian.

Sama gra

Akcja gry dzieje się w latach 80 w mieście o nazwie Vice City. Lokacje tą można porównać do Miami. Wszędzie znajdują się palmy a po chodnikach spacerują skąpo ubrane panie :). Bardzo często można również spotkać osoby jeżdżące na wrotkach. Całe miasto jest po prostu ogromne (dużo większe od Liberty City z GTA3). Można się w pełni z tego cieszyć, ponieważ mamy dostęp do każdego zakamarka, między innymi przy pomocy helikoptera. A propos – w grze jest bardzo wiele pojazdów, którymi możemy się poruszać. I tutaj powracają … MOTOCYKLE! I do tego jest ich parę rodzajów. Można do nich zaliczyć skuter, ścigacz, krosówkę i Harley’a. Oczywiście nie są one podpisane prawdziwymi nazwami, ponieważ Rockstar Games nie wykupiło licencji na pojazdy. Nowością w serii są, jak już wcześniej wspomniałem – helikoptery. Są miedzy innymi policyjne i należące do stacji radiowych. Samochody zostały jakby … „postarzane”, ale i tak wyglądają świetnie. Ciekawą rzeczą jest możliwość przebicia opony lub zabicia osoby siedzącej wewnątrz przez szybę. W sumie, pojazdów jest bardzo wiele. W prawdzie ich nie liczyłem, ale jest ich więcej niż w GTA3.
Przejdźmy teraz do broni. Do walki można używać narzędzi takich jak między innymi: młotek, topór, siekiera, PIŁA SPALINOWA (DOOM się kłania 🙂 ) Oprócz tego mamy trzy rodzaje broni palnych, a wśród nich: pistolet, uzi, shotgun, karabin maszynowy, „obrotówa” (!!!) i snajperka. Oczywiście z rękach nie możemy mieć na przykład dwóch rodzajów pistoletów lub dwóch rodzajów uzi. Należy wybrać jeden z nich. Nowością w grze jest możliwość wchodzenia do budynków. oczywiście nie wszystkich, ale parę ich jest na przykład: dyskoteka lub komisariat policji :). Kolejna nowość to możliwość KUPNA (!!!) budynków. Można na przykład kupić dyskotekę i później wypełniać zadania, albo kupić salon samochodowy i brać udział w wyścigach ulicznych. Możliwości jest naprawdę wiele. Bardzo fajnym dodatkiem jest możliwość zmiany ubiory naszego bohatera. Można na przykład przebrać się za policjanta lub za człowieka z jakiegoś gangu. Gracz ma również możliwość obejrzenia mapy całego miasta w menu. Oprócz tych wszystkich nowinek została polepszona inteligencja policji. Przy trzech gwiazdkach ściga nas helikopter (z którego później wyskakują na linach antyterroryści), a policjanci na chodnikach ustawiają nam na drodze kolczatki.

Grafika

Grafika w grze jest na najwyższym poziomie. Engine został całkowicie przystosowany do wymagań PC, dzięki czemu zniknęły problemy z płynnością. W grze zastosowano technologie „pola widzenia” dzięki której, przedmioty znajdujące się za ścianą nie obciążają procesora. Dzięki wszystkim tym ulepszeniom gra, nawet na słabszych komputerach może chodzić płynnie. W stosunku do GTA3 dodano kilka szczegółów graficznych. Na przykład podczas jazdy na motorze, wiatr porusza ubraniem naszej postaci. Po wodach pływają żaglówki, a w powietrzu latają ptaki. A propos wody. W tej części woda jest przeźroczysta, więc można zobaczyć dno. Warunki pogodowe panujące w Vice City są bardzo dobre. Ciekawe jest jak podczas deszczu, po ekranie spływają krople. Oprócz tego gdy mamy słoneczną pogodę często słońce odbija się od pojazdów, zaś w nocy samochody oświetlają nam drogę własnymi światłami. Radar, który znajduje się w lewym, dolnym rogu ekranu jest kolorowy i są na nim zaznaczone wszystkie ważne dla nas miejsca.

Dźwięk

Dźwięk to kolejna zaleta gry. Podczas spaceru po ulicach można usłyszeć rozmowy mieszkańców Vice City. Jeżeli przejdziemy się po plaży słychać obijającą się o brzegi wodę i ćwierkanie ptaków. Silniki samochodów jak i strzały z broni są bardzo realistyczne.

Muzyka

Muzyka w tej, jak i w poprzednich częściach GTA jest na najwyższym poziomie. W grze jest aż dziewięć stacji radiowych, których możemy posłuchać podczas jazdy samochodem. Gatunków puszczanej muzyki jest naprawdę dużo, od rocka zaczynając na popie kończąc. Wydaje mi się, że panowie z Rockstar Games wykupili licencje od paru wykonawców, ponieważ czasami można usłyszeć znane kawałki.

Podsumowanie

GTA Vice City jest grą świetną. Tym razem twórcy dopięli wszystko na ostatni guzik. Można przy niej spędzić długie godziny, a ona nadal się nie znudzi. Każdy fan GTA i nie tylko powinien tą grę mieć!

PS. Co do wymagań sprzętowych, są trochę zawyżone, głównie procesor. Gra ruszy nawet na procesorze 800MHz.

Grand Theft Auto Vice City

Producent: Rockstar Games

100

km/h

Dystrybutor: Play-IT

Wymagania: P4 lub Athlon XP, 128MB RAM, akcelerator 32MB

Komp testowy: P4 2GHz, 384MB DDR, GeForce2 32MB

Wynik: Bez problemów.

Duże miasto Muzyka
Grafika
Dużo pojazdów Helikoptery Cała
reszta

Hmm 🙂

Ocena: 100 km/h

1 1 głos
Oceń artykuł
Podziel się:
Avatar photo
Rafał Peroń
W ekipie SZ jestem praktycznie od początku, jeszcze gdy portal pojawiał się jako zin w magazynie CD-Action. Lubię zarówno wymagające symulatory jak i typowe zręcznościówki. Swego czasu mocno fascynował mnie pierwszy Need For Speed Underground, w którego grałem (można powiedzieć) profesjonalnie 🙂
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments