Recenzje

Recenzja Ralli Sport Challenge

Pewnego dnia oczy wszystkich graczy „kochających” rajdy były wpatrzone w kilka kolorowych obrazków. Były to screeny z mało jak dotąd znanej gry RalliSport Challenge. Każdy przekazywał innym, że oto powstaje wielki hit… Ja osobiście przeglądając screeny nie mogłem oderwać od nich oczu. Zapowiadał się wielki hit mający w oczach wielu graczy pobić króla – Colina Mcrae 2.0. Po pewnym czasie i po wielu przygodach gra wreszcie trafiła w moje ręce. Byłem strasznie zaskoczony widząc aż trzy płyty CD. Ale to jeszcze bardziej mnie utwierdziło w tezie, że ta gra musi być bardzo rozbudowana itp. Włożyłem płytę do napędu i zaczęła się instalacja. I tu jeszcze większe zaskoczenie. Gra na dysku zajmuje ponad 1 GB!!! Po prostu szok! Ale poczekałem kilka minut nerwowo przebierając nogami. Gdy już wszystko było zainstalowane nadszedł ten wielki moment i chwila, że jako jeden z pierwszych osób w Polsce mogę uruchomić tą grę. Stało się J.

Na początku wita nad dosyć dynamiczne intro pokazujące, że gra oferuje wyśmienitą grafikę, piękne trasy jak i auta. Po zakończeniu ciekawego intra mamy do wyboru 2 tryby rozrywki – Quick race lub Start Game. W tym pierwszym od razu przenosimy się na losowo wybraną trasę i jedziemy. Ja jednak wybieram drugi wariant i przechodzę już do samej gry. Menu jest bardzo ładnie zrobione w klimacie rajdów i co najważniejsze – jest czytelne. Do wyboru mamy takie tryby jak: kariera, single player, time trial i Multiplayer. Single Player – standardowo startujemy w kolejnych rajdach zdobywając punkty do mistrzostw ( podobnie jak w trybie kariery).Time trial – wybieramy tor lub trasę i ognia J. Multiplayer – jeżeli znudzi nam się granie wyłącznie z komputerem możemy się pościgać z kumplami ale niestety tylko w sieci LAN. Maksymalnie może grać 16 graczy. Komputer po każdym wyścigu losowo wybiera kolejne trasy. Niestety samochód można wybrać tylko raz i później nie da się już go zmienić. Jedynym wyjściem jest zakończenie gry i jej ponowne wznowienie. Są też poziomy trudności: Pro i Expert. Oczywiście szybko włączam tryb kariery i po wyborze jednego z bardzo starannie zrobionych aut ( firma Digital Ilusion przygotowała nam ich sporo -od takich jak Peugeot 206 WRC , Focus WRC po kilkuset konnego „miśka”) jestem na OS-ie. Zaczyna się odliczanie … three … two …one … GO !!! Pierwsze zakręty pokonuję z niezwykłą łatwością i bez żadnych trudów pokonuję dalszą część odcinka, łatwo go wygrywając. Muszę niestety przyznać że taka jazda nie ma nic wspólnego z symulacją rajdową. Ale wybieram tym razem asfaltowy OS i dalej testuję fizykę jazdy. Niestety po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu metrów utwierdzam się w przekonaniu że jest to tylko arcadówka !!! Dohamowując do zakrętu auto wpada w bardzo dziwny poślizg po którym następuje uderzenie w bandę…

Jeżeli chodzi o graficzną stronę gry to jest ona wyśmienita – po prostu brak słów. Trasy są średnio ciekawe ale ładne i dosyć charakterystyczne dla danego typu rajdu. Karoseria aut ulega dosyć realnemu uszkodzeniu ale niestety uszkodzenia ten nie wpływają w żadnym stopniu na osiągi i prowadzenie auta. Warto wspomnieć że w grze nie ma prawdziwych rajdów ( np.Korsyki) jakie znamy np. z MŚ . Jest to duży minus. Jednak w grze są jeszcze trzy inne „tryby” oprócz rajdów – są to : Rallycross, Ice Racing, i Hill Climbing które choć trochę rekompensują wady gry. Rallycross’u opisywać chyba nie trzeba 😉 Ice Racing jest to jazda po oblodzonych torach ścigając się z czasem jak i przeciwnikami. Hill Climbing jest bardzo trafnym i nowatorskim pomysłem. Ścigamy się jadąc pod górkę bardzo krętymi i ciekawymi trasami o różnej nawierzchni. Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie ta fizyka… Dźwięk w grze jest średniej jakości a wszystkie rajdówki „ryczą” prawie identycznie. Jest to kolejny minus. Jeżeli już o minusach to chyba jednym z największych są wymaganie sprzętowe gry. Są one bardzo duże i do płynnej jazdy przy wysokich szczegółach trzeba dysponować przynajmniej Duronem 850 Mhz, 256 MB RAM i kartą Geforce 2 MX 400 64 MB. Kolejnym minusem jest brak widoku auta zza kierownicy. Widocznie w zamierzeniach autorów miała być to jednak tylko arcadówka a szkoda. Podsumowując gra ma dużo wad jak i zalet. Największym minusem jest moim zdanie fizyka jazdy a największym plusem grafika w grze.

Warto jednak chociaż na chwilę sięgnąć po ten tytuł w oczekiwaniu na premierę …….Colina Mcrae 3…..

Ralli Sport Challenge

Producent: Microsoft

55

km/h

Dystrybutor: Brak danych.

Wymagania: P733MHz, 128RAM, karta 32MB

Komp testowy: Brak danych.

Wynik: Brak danych.

Autor nie podał 🙁

Autor nie podał 🙁

Ocena: 55 km/h

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments