Relacje

Relacja z Formuła 2, WTCR, Formuła E, WRX i NASCAR. Weekend 28 – 29 kwietnia 2018

Podsumowanie minionego weekendu 28 – 29 kwietnia w sportach motorowych: Formuła 2, WTCR, Formuła E, WRX oraz NASCAR.

Formuła 2 – Baku, Azerbejdżan

Do sobotniego wyścigu, z pole position wystartował Albon. Obok niego z pierwszego rzędu miał wystartować Lando Norris, który nie zdołał wyruszyć na okrążenie formujące i musiał startować z alei serwisowej. Świetny start w wykonaniu Russella, który wyprzedza na pierwszym zakręcie lidera. Albon powraca jednak na pierwszą pozycje jeszcze na tym samym okrążeniu. Pierwsze „kółko” kończy samochód bezpieczeństwa po kraksie Ghiotto. Po trzech okrążeniach walka rozpoczęła się na nowo. Szczególnie gorąco było w czołówce, gdzie Russell wściekle atakował pierwszą pozycję. Walka została przerwana przez Brytyjczyka odwiedzającego pit stop, prawdopodobnie liczącego na podcięcie. Strategia udaje się i Russell obejmuje prowadzenie, a Albon po zamieszaniu w pit lane spada na najniższy stopień podium. Z tyłu stawki wywiązała się ciekawa walka o siódmą pozycję. Sette Camara wyprzedził w świetnym stylu Fukuzumiego w pierwszym zakręcie. Na 18. okrążeniu ponownie pojawia się samochód bezpieczeństwa, po wypadku Nissanny’ego. Po restarcie Russell i De Vries popełniają błąd w pierwszym zakręcie i tracą czołowe pozycje. Na zamieszaniu korzystają Fuoco i Albon obejmując kolejno pierwsze i drugie miejsce. Na 7 okrążeń przed końcem Markelov kończy wyścig po awarii silnika. Tymczasem Albon rozpoczyna walkę z Fuoco o prowadzenie, które wcześniej stracił. Na 5 okrążeń przed końcem wychodzi na pozycje lidera. Na drugi stopień podium awansuje Aitken. Wyścig wygrywa Alexander Albon! Podium uzupełniają Aitken i Fuoco.

Do niedzielnego wyścigu, z pierwszego pola wystartował Roberto Merhi. Na okrążeniu formującym zatrzymuje się wczorajszy zdobywca podium – Fuoco. Start wygrywa Latifi. Szybko zostaje jednak wyprzedzony przez Sette Camare. Przez wiele okrążeń czołówka toczyła walkę o drugą pozycje. Zakończyła się ona szybko dla Norrisa, który wyjechał zbyt szeroko w pierwszym zakręcie. Na około 7 okrążeń przed końcem, Russell zbliżył się do lidera. Prawdziwa walka o prowadzenie rozpoczęła się dwa okrążenia później. Brytyjczyk objął prowadzenie i dojechał na tej pozycji aż do mety. George Russell wygrywa wyścig nr 2 w Baku! Podium uzupełniają Sette Camara i De Vries. Po wyścigu Brazylijczyk został zdyskwalifikowany za brak paliwa i zatrzymanie samochodu na torze po wyścigu. Tym samym na trzecie miejsce awansował Latifi.

WTCR – Sobotni wyścig – Hungaroring, Węgry

Z pole position wystartował faworyt lokalnej publiczności – Norbert Michelisz. Niestety przegrał start i na prowadzenie wyszedł Ehrlacher. Na drugim zakręcie „Norbi” zaliczył kontakt i spadł na czwarte miejsce. Miał jednak bardzo dobre tempo i zaczął atakować najniższy stopień podium zajmowany przez Yvana Mullera. Walka trwała przez wiele okrążeń. Działało to oczywiście na niekorzyść Michelisza, gdyż czołowa dwójka zdążyła wyrobić sobie sporą przewagę. Dopiero na 11. okrążeniu Węgier wychodzi na trzecią pozycję. Wyścig wygrywa Ehrlacher przed Guerrierim i Micheliszem.

Formuła E – Paris E-Prix

Z pole position wystartował Vergne. Start przebiegł bez żadnych niespodzianek. Na pierwszym okrążeniu mocny kontakt zaliczył Mitch Evans. Spowodowało to Full Course Yellow, ze względu na fragmenty pojazdu na torze. Przez pierwszą część wyścigu trwała walka Vergne’a, Birda i Lotterera o prowadzenie. Została przerwana przez pit stop na okrążeniu nr 24. Po zmianie samochodów nic nie zmieniło się w czołówce, oprócz ilości energii w akumulatorach. Ostrzejsza walka rozpoczęła się na 38. okrążeniu, kiedy to po bardzo odważnym manewrze Lotterer awansuje na 2. pozycje. Tymczasem Di Grassi korzysta z Fan Boost i awansuje na 3. miejsce. Szybko również zbliża się do Lotterera. Niemiec traci 3. stopień podium na ostatnim okrążeniu, po wyczerpaniu energii w baterii. Domowy wyścig wygrywa Jean-Eric Vergne. Podium uzupełniają Di Grassi i Bird, który dojechał na metę na trzech kołach! Brytyjczyk wjechał w toczącego się do mety Lotterera.

FIA WRX – Montalegre, Portugalia

Pierwszy półfinał
Z pierwszego pola wystartował Bakkerud. Świetnym startem popisał się Kristoffersson, wyprzedzając dwa Audi i wychodząc na prowadzenie. Na późny Joker Lap zdecydowała się czołowa dwójka. Opłaciło się to jednak i do finału awansują: Kristoffersson, Bakkerud oraz po świetnej jeździe – Chicherit.

Drugi półfinał
Tym razem z pierwszego pola wystartował dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata – Sebastian Loeb. Czterech kierowców decyduje się na natychmiastowy Joker Lap. Lider decyduje się na niego dopiero na 4. okrążeniu. Szansę wykorzystuje Hansen zbliżając się do Francuza i wyprzedzając go okrążenie później. Do finału awansują: Hansen, Loeb oraz Solberg.

Finał
Ostatni wyścig zaskoczył kierowców… śniegiem! Z pole position wystartował Hansen. Połowa stawki zalicza Joker Lap zaraz po starcie. Na trzecim okrążeniu Hansen obraca się na torze, co spycha go na ostatnią pozycję. Kristoffesson jak na mistrza przystało, kontrolował wyścig od startu do mety i to on zgarnia zwycięstwo w Portugalii! Obok niego na podium stanęli Loeb i Solberg.

NASCAR – Geico 500, Talladega Superspeedway

Tradycyjnie, wieczorem naszego czasu przyszedł czas na Amerykańską serie NASCAR. W ten weekend mieliśmy przyjemność oglądać wyścig na najszybszym torze w kalendarzu – Talladega Superspeedway. Kierowcy pędzą przez całe okrążenie z prędkością około 320 km/h. Jedyną sznsą na wyprzedzenie jest korzystanie z draftu. Z pole position wystartował Kevin Harvick. Już na samym początku pech spotkał Kurta Buscha, który miał problemy z komunikacją radiową. Kierowca zdołał jednak naprawić problem i wrócił na swoją pozycje jeszcze przed startem. Zamieszania w stawce rozpoczęły się po pierwszych pit stopach na 15. okrążeniu. Wtedy też stawka podzieliła się na dwie grupy – kierowców po i przed pit stopem, a co za tym idzie o różnych strategiach. Przez większość pierwszego etapu rozdzielało ich ok. 25s. Na 15 okrążeń przed końcem pierwszego „stage’a” druga grupa zjeżdża do pit road. Tym samym Keselowski objął prowadzenie i dowiózł je do mety pierwszego etapu. Na 72. okrążeniu dochodzi do pierwszej kraksy. Została spowodowana przez McMurray’a i Jones’a. Ucierpiał na niej m. in. zeszłoroczny mistrz Truex Jr. oraz Larson. Na 110. okrążeniu zakończył się etap drugi. Punkt do Playoff’ów zdobył Menard, który na krótko przed metą zdołał wyprzedzić Logano. Wkrótce potem jednak wraca na pierwszą pozycje. Na 25 okrążeń przed końcem znów dochodzi do kraksy. Cierpi na niej kilkunastu kierowców, w tym m. in. Johnson, ale również jeden z faworytów – Kyle Busch. Ostatecznie Logano dowozi pierwszą pozycję do mety i wygrywa Geico 500 przed Kurtem Buschem i Chasem Eliottem.

Foto:
fiaformula2.com
fiawtcr.com
fiaformulae.com
fiaworldrallycross.com
nascar.com

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Avatar photo
Michał Pochopień
Fan motorsportu zarówno prawdziwego, jak i wirtualnego, śledzący prawdopodobnie wszystkie możliwe serie wyścigowe na świecie - w tym, jako jedna z 3 osób w Polsce oglądam NASCAR ;)
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments