Renault Laguna Coupe 3.5 V6 Initiale

Autor: Artur Ławnik (tekst + zdjęcia)
Data publikacji: 23 maja 2009

Marzysz o sportowym samochodzie? Nie stać Cię na Porsche i Ferrari? Zajrzyj do salonu Renault, a tam czeka na Ciebie najnowsza Laguna Coupe, która nie jednego uwiodła. Dziś w teście najmocniejsza odmiana z benzynowym silnikiem 3.5 V6 o mocy 240KM. Będzie się działo!

Po odebraniu dokumentów i kluczy udałem się w poszukiwaniu mojego testowego egzemplarza, który stał na końcu parkingu, błyszcząc w promieniach słonecznych.

Piękny i uwodzicielski


Z przodu Renault Laguna Coupe przypomina swoich braci, ale nie do końca. Przednie reflektory są spłaszczone i połączone ze sporych rozmiarów, chromowaną atrapą o kształcie przypominającym uśmiechające się usta. Z boku, to typowe coupe o nisko poprowadzonej linii dachu i pięknych 18 calowych alufelgach. Tył, nawiasem mówiąc najczęściej oglądany, to przede wszystkim diodowe światła i dwie końcówki układu wydechowego. Całość, minimalnie przypomina Astona Martina, jednak wyszło to na wielki plus dla Renault Laguna Coupe.

Ocena stylistyki: 5

Benzynowa V6 pod maską


Po zajęciu miejsca za kierownicą Laguny Coupe, naciskam nieśmiało przycisk START-STOP, aby uruchomić drzemiący pod maską silnik. Do moich uszu dobiega dyskretny pomruk benzynowej jednostki V6. Dodaję gazu i już wiem, że emocji nie zabraknie! A zapewni to 240 konny silnik o pojemności 3498 ccm, oprócz tego silnik oferuje kierowcy 330Nm momentu obrotowego, który wspomoże w każdej sytuacji na drodze. Mimo sportowego charakteru auta, podróżowanie jest komfortowe i przyjemne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opcjonalny system 4Control, czyli cztery skrętne koła. Dzięki, temu systemowi Laguna Coupe wręcz idealnie prowadzi się w zakrętach dając przy tym poczucie bezpieczeństwa dla czwórki pasażerów. Układ kierowniczy idealnie dopasowano do sportowego charakteru auta. Im większa prędkość, tym bardziej układ kierowniczy usztywnia się. Jak już wspomniałem o prędkościach, pora napisać o wynikach testu na zamkniętym terenie. Silnik połączono z 6 biegową, automatyczną skrzynią biegów o dobrze dobranych przełożeniach, lecz czasem zbyt długo myślącej. Ok. pora na test osiągów. Przede mną 4 kilometrowy odcinek prostej. Ustawiam lewarek skrzyni na D, czyli Drive, wciskam do oporu pedał gazu i pierwszą setkę osiągam już po 7.4 sekundach. Jednak, Laguna bez zadyszki dalej przyśpiesza wydobywając z siebie piękny dźwięk V6, aż osiągam prędkość maksymalną równą 247km/h. Niesamowite wrażenie! Wszystkie osiągi sprawdzamy na terenie zamkniętym.

Po testach szybkościowych przyszedł czas na wizytę przy dystrybutorze z napisem PB 95. Podczas całego testu Renault Laguna Coupe średnio zadowalało się 11,5 litrami benzyny bezołowiowej na każde 100 kilometrów. Przy takim spalaniu na 66 litrowym baku mamy możliwość przejechania 573 kilometrów. W mieście zużycie oscyluje w granicach 16.5 litrów, jednak nie ma co się dziwić, bo tyle koni mechanicznych musi mieć co pić!

Ocena silnika: 5

Mimo sportowego charakteru w pełni komfortowo


Wnętrze prezentowanego Renault Laguna Coupe zapewnia wygodne i komfortowe podróżowanie dla dwójki dorosłych osób, plus dwoje dzieci. Z przodu, miejsca jest pod dostatkiem i nawet bardzo wysokie osoby nie będą narzekać na jego brak. Z tyłu jest już gorzej i wygodnie będą siedzieć tylko dzieci, ponieważ miejsca te są mocno wyprofilowane i nie każdego pomieszczą. Przednie fotele są dość wygodne, posiadają też niezłe trzymanie boczne. Bez problemu możemy zabrać wszystkie najpotrzebniejsze bagaże do 423 litrowego bagażnika.

1  2  >> Następna strona

Najbliższe premiery

Ankieta

Planujesz zakup Need for Speed Heat?Speed Lista

Partnerzy


Speed Zone używa cookie i innych technologii. Korzystając z wortalu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie