Newsy

SJR radzi | Nie dajmy się zaskoczyć zimie!

Zbliża się zima, okres trudnych warunków atmosferycznych i wzrostu liczby niebezpiecznych sytuacji na drogach. Instruktorzy Szkoły Jazdy Renault radzą o czym należy pamiętać a czego unikać w najbliższych miesiącach.

Zima to ciężki okres próby zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. W tym czasie instruktorzy Szkoły Jazdy Renault zalecają zwracać szczególną uwagę na widoczność, odmrażanie oraz ochronę naszego pojazdu.

Czyste reflektory – wyższy poziom bezpieczeństwa
W zimowych warunkach po zaledwie półgodzinnej jeździe światła samochodu ulegają znacznemu zabrudzeniu. Warto wiedzieć, że nieczystości na szybach lamp pochłaniają tak wiele światła, że ich zasięg zmniejsza się w znacznym stopniu. Oznacza to, że potencjalne niebezpieczeństwo zauważymy później, niż gdyby reflektory były czyste. W takiej sytuacji będziemy mieli mniej czasu i miejsca na reakcję – mówią instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault. Ponadto cząsteczki brudu rozszczepiają światło reflektorów w niekontrolowany sposób, powodując oślepianie jadących z przeciwka
i jeszcze bardziej zwiększając ryzyko wypadku. Najłatwiejszym sposobem utrzymywania reflektorów w czystości jest wykorzystywanie systemu oczyszczania reflektorów. Jest on zwykle sprzężony ze spryskiwaczami szyby przedniej. Kierowcy, których auta nie posiadają takiego systemu, powinni zatrzymywać się i ręcznie oczyszczać lampy. Ważne jest też, by od czasu do czasu oczyścić także klosze reflektorów tylnych. Będziemy wtedy lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu.

Lodowe komplikacje

W zimie oczyszczanie oszronionych szyb jest zmorą kierowców. Gdy nasz samochód jest wyposażony w ogrzewaną szybę tylną, lód rozpuści się pod wpływem ciepła. Jeżeli
z takich szyb będziemy usuwać lód uważajmy, aby ich nie porysować i nie uszkodzić elementów grzejnych. Ważne jest również, żeby sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzły do szyby – radzą eksperci ze Szkoły Jazdy Renault. Ci, którzy nie są szczęśliwymi posiadaczami garażu, a chcieliby uniknąć oczyszczania szyb z lodu
i śniegu mogą zaopatrzyć się w specjalny płyn do ich odmrażania i czyszczenia.

Zanim zamarzną…
Warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o użyciu do zamków drzwi specjalnego środka zapobiegającego ich zamarzaniu. Wstrzyknięcie takiego płynu w szparę na klucz pozwoli uniknąć problemów z otwarciem drzwi. Nie zaleca się tego, gdy auto jest wyposażone w zamek centralny. Często stosowaną i skuteczną praktyką jest również natarcie odpowiednim środkiem gumowych uszczelek drzwi. Do tego celu można użyć gliceryny. Pamiętajmy także o odpowiednim, zimowym płynie do spryskiwaczy oraz chłodnicy.

Chrońmy karoserię
W zimie nasze drogi pokryte są nie tylko śniegiem, błotem, ale także solą lub piaskiem
i dlatego warto profilaktycznie zadbać o właściwą konserwację części zewnętrznych auta. Na każdej stacji benzynowej znajdziemy kilkanaście środków czyszczących
i jednocześnie zabezpieczających karoserię naszego samochodu. Chronią one nadwozie przed warunkami pogodowymi oraz wszelkiego rodzaju chemikaliami. Wystarczy tylko po dokładnym umyciu i wysuszeniu auta rozprowadzić preparat po karoserii, a następnie wypolerować.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szkolajazdyrenault.com.pl gdzie można znaleźć aktualności na temat prawa drogowego i mało znanych przepisów drogowych znajdujących się w dziale „Znane nieznane”.

SJR

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments