Newsy

Szkoła Jazdy Renault radzi.

Rozpoczęła się już kalendarzowa jesień. Trudne warunki na drodze znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia kolizji i wypadków. Eksperci Szkoły Jazdy Renault radzą o czym warto pamiętać, a czego unikać w tym okresie.

Jak kierowca powinien przygotować się do sezonu jesiennego?

Rozpoczęła się już kalendarzowa jesień. Trudne warunki na drodze znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia kolizji i wypadków. Eksperci Szkoły Jazdy Renault radzą o czym warto pamiętać, a czego unikać w tym okresie.
Aby uniknąć przykrych niespodzianek na drodze, warto już wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu jesiennego.

Wycieraczki
Deszcz, błoto, mgła wymagają częstego używania wycieraczek, które mają ogromne znaczenie dla dobrej widoczności kierowcy. Dlatego wcześniej kierowca powinien sprawdzić ich stan. „Jeżeli wycieraczki przedniej bądź tylnej szyby zostawiają smugi, źle zbierają wodę
i piszczą to znak, iż wycieraczka jest najprawdopodobniej zużyta i należy ją wymienić.” – radzą eksperci ze Szkoły Jazdy Renault. Trzeba koniecznie dbać także o to, aby zbiornik spryskiwacza zawsze był napełniony płynem. Nie należy też zapominać o czystości szyb wewnątrz samochodu.

Reflektory i akumulator
W trakcie pory jesiennej i zimowej, od 1 października do 1 marca kierowca ma obowiązek jeżdżenia z włączonymi światłami mijania niezależnie od pory dnia. Reflektory
w samochodzie muszą być czyste i prawidłowo wyregulowane. Należy sprawdzić także stan akumulatora, który będzie intensywnie eksploatowany w ciągu najbliższych kilku miesięcy (włączone światła, wentylator podczas ogrzewania samochodu, dmuchawa na szyby).

Opony i hamulce

Przed nadejściem deszczowej aury należy zwrócić uwagę na stan naszych hamulców i opon, które są jedynym elementem samochodu stykającym się bezpośrednio z podłożem. Często od nich zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Jeśli są popękane a głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1.6 mm, należy je zmienić. Tylko opony spełniające wymogi zapewnią większą przyczepność, zwiększając jednocześnie skuteczność hamowania na mokrych nawierzchniach. Zbyt zużyty bieżnik opony nie odprowadza prawidłowo wody, która gromadzi się pod oponami, co bezpośrednio powoduje utratę kontroli nad pojazdem i grozi poślizgiem. Auto może się dziwnie zachowywać i tracić stabilność na mokrej i śliskiej drodze – ostrzegają instruktorzy. Natomiast, gdy temperatura spadnie do około 7°C każdy kierowca powinien zatroszczyć się o zmianę opon na zimowe.

Jesienne warunki na drodze
Jesień to okres, w którym z powodu niesprzyjających warunków na drodze prowadzenie samochodu nawet dla najlepszych kierowców okazuje się trudną sztuką. Bezpieczna jazda to oprócz umiejętności prawidłowej reakcji, głównie unikanie sytuacji niebezpiecznych oraz dostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze. Aby bezpiecznie podróżować należy przewidywać zdarzenia na drodze i zwracać uwagę na otoczenie drogi – mówią eksperci ze Szkoły Jazdy Renault.

Niskie temperatury, mgły, opady atmosferyczne, liście, błoto wszystko to sprawia, że ulice stają się niebezpiecznie śliskie. Na mokrej nawierzchni droga hamowania zdecydowanie wydłuża się. W deszczową pogodę należy zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego samochodu. Kierowcy powinni wykonywać wszystkie manewry z większym marginesem bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby zachować rezerwę na nieprzewidziane reakcje innych użytkowników drogi – radzą instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu samochodu i rozważnej jeździe kierowcy, sezon jesienny powinien minąć bez większych przeszkód i nieprzyjemnych zdarzeń na drodze.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szkolajazdyrenault.com.pl gdzie można znaleźć aktualności na temat prawa drogowego i mało znanych przepisów drogowych znajdujących się w dziale „Znane nieznane”.

CO KIEROWCA POWINIEN ZROBIĆ PRZED SEZONEM JESIENNYM:
1. Sprawdź stan wycieraczek przedniej i tylnej szyby.
2. Dbaj, aby zbiornik spryskiwacza był napełniony płynem.
3. Zadbaj o czyste i odpowiednio wyregulowane reflektory.
4. Sprawdź stan bieżnika opon.
5. Sprawdź stan hamulców.
6. Sprawdź napięcie akumulatora.

fot. Szkoła Jazdy Renault

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments