Motoryzacja Publicystyka

Test alkomatu PROMILER iSOBER S

Nieco ponad dwa lata temu mieliście okazję przeczytać na łamach Speed Zone test alkomatu AlcoForce AF-350. Było to urządzenie w cenie do 300zł i kierowane było do mniej wymagających użytkowników. Natomiast jakiś czas temu otrzymaliśmy do testów alkomat PROMILER iSOBER S, który jest już sprzętem z wyższej półki cenowej, ale także oferuje dodatkowe możliwości.

Możliwe, że zadajecie sobie pytanie, jakie w zasadzie dodatkowe opcje może mieć alkomat, poza badaniem stanu naszej trzeźwości. Okazuje się, że znajdzie się kilka rzeczy, ale po kolei. Najpierw sprawdźmy, co otrzymujemy od producenta w opakowaniu.

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy oczywiście nasz alkomat wraz z bateriami, ale także 5 ustników, instrukcję, kartę gwarancyjną oraz poręczne etui, w którym możemy przechowywać i transportować nasz sprzęt. Spokojnie zmieści się w nim także kilka ustników. Do nas producent dostarczył również 10 dodatkowych ustników, ale tego oryginalnie nie ma w pakiecie.

Wygląd i wymiary

Sam alkomat jest optymalnych rozmiarów (51 x 105 x 18,2mm) i prezentuje się całkiem elegancko. Wykonany został z tworzywa o kolorach czarnym i srebrnym. Urządzenie z przodu posiada jeden przycisk wielofunkcyjny oraz monochromatyczny wyświetlacz LCD, na którym prezentowane są niezbędne informacje oraz instrukcje w języku polskim (poza instrukcjami z menu, które są po angielsku). Z tyłu natomiast, po zdjęciu obudowy (która de facto schodzi trochę ciężko i można obawiać się, aby czegoś nie złamać) otrzymujemy dostęp do dwóch dodatkowych przycisków do obsługi menu oraz baterii (wykorzystywane są dwie baterie AAA). Dodatkowo z boku urządzenia jest slot na kartę MicroSD – tak, możemy używać karty pamięci w alkomacie. Waga również jest odpowiednia i wynosi 64 gramy.

Sensor do pomiaru stężenia alkoholu

PROMILER iSOBER S wyposażony został w platynowy sensor elektrochemiczny. Charakteryzuje się on dużą czułością oraz żywotnością, dzięki sporej powierzchni czynnej. Urządzenie pracuje w zakresie 0.000 – 4.000 z dokładnością do 0.010 promila. Dzięki zastosowaniu takiego sensora pomiary wykonane po sobie w krótkim odstępie czasu dają bardzo zbliżone wyniki. Testowałem również sytuację gdzie najpierw dmuchała osoba po spożyciu alkoholu, a następnie zupełnie trzeźwa – wynik tej drugiej nie jest zaburzony. Warto zaznaczyć, że w przypadku tego modelu kalibrację należy wykonywać co rok lub co 1000 pomiarów. Jest to więc rzadziej, niż w przypadku wspomnianego na początku artykułu AlcoForce AF-350 – tam kalibrację należy wykonywać co 600 pomiarów. Kalibracja w okresie 12 miesięcy od daty zakupu jest bezpłatna.

Użytkowanie

Trzeba przyznać, że używanie PROMILER iSOBER S jest bardzo proste i intuicyjne. Po wyjęciu z opakowania wystarczy jedynie przytrzymać przycisk Power i po około 3-5 sekundach już możemy dmuchać. Jest to naprawdę bardzo szybkie przejście w stan gotowości. W poprzednich alkomatach jakich używałem, trzeba było czekać minimum 15 sekund, a w starszych modelach nawet do minuty. Jest więc tutaj spory progres. Oczekiwanie na wynik pomiaru również jest bardzo krótkie – rezultat pojawia się prawie natychmiast po zakończeniu dmuchania. Znowu, w poprzednich alkomatach trzeba było czekać czasami nawet 10 sekund, więc jest różnica. W sytuacji, gdybyśmy dmuchali za krótko lub za słabo, urządzenie nas o tym poinformuje. Po przedstawieniu wyniku pomiaru, alkomat po chwili sam się wyłącza.

Dodatkowe opcje

To by było tyle na temat podstawowej funkcjonalności, czyli pomiaru stężenia alkoholu. Co więc PROMILER iSOBER S oferuje nam dodatkowo? Jak już wspomniałem, używając przycisków z tyłu urządzenia możemy dostać się do menu, które dodatkowo chronione jest PINem, który można swobodnie zmieniać. Po podaniu kodu otrzymujemy dostęp do historii pomiarów, z których każdy ma swój numer porządkowy, wynik oraz datę i godzinę. Ponadto możemy ustawić datę, sprawdzić czas ostatniej kalibracji oraz sumaryczne ilości pomiarów – łączną liczbę testów po kalibracji, liczbę testów z wynikiem ponad 0,20 promila oraz łączną liczbę testów wykonanych przez czujnik. Informacje te pomagają na pewno w zdecydowaniu o oddaniu alkomatu do kalibracji po osiągnięciu określonej liczby pomiarów. W samym urządzeniu możemy trzymać historię 100 ostatnich testów, ale ich ilość można zwiększyć instalując wspomnianą wcześniej kartę MicroSD.

Podsumowanie

PROMILER iSOBER S jest w mojej ocenie bardzo fajnym i przydatnym urządzeniem. Dzięki czułemu sensorowi otrzymujemy pewne i stabilne pomiary (co jest najważniejsze), a użytkowanie jest proste i szybkie. Dodatkowo sprzęt posiada czytelny ekran, elegancką i poręczną konstrukcję oraz zestaw kilku dodatkowych opcji np. historię pomiarów. Jedyne, do czego mogę się przyczepić to cena – alkomat kosztuje bowiem 550zł, co może nie być kwotą na każdą kieszeń. W zamian otrzymujemy jednak sprzęt już praktycznie profesjonalny.

Specyfikacja techniczna

 • Rodzaj i liczba baterii: 2xAAA 1.5V Alkaliczne
 • Zakres prezentowanego pomiaru: 0.000 – 4.000 ‰
 • Rodzaj sensora: elektrochemiczny QMol 4.0
 • Możliwość kalibracji: tak, co 12 m-cy lub 1000 pomiarów
 • Wymienny czujnik: tak – przez serwis
 • Wymaga ustnika: tak
 • Waga netto: 64 g
 • Wymiary produktu (szer/wys/gł): 51 x 105 x 18,2 mm
Zestaw zawiera:
 • Skalibrowany i gotowy do użycia alkomat PROMILER iSOBER S
 • Ustniki wielorazowego użytku
 • Zestaw baterii alkalicznych (2x AAA)
 • Walizka
 • Instrukcja w języku polskim
 • Karta gwarancyjna – 5 Lat gwarancji – 12 miesięcy darmowej kalibracji
5 1 głos
Oceń artykuł
Podziel się:
Avatar photo
Rafał Peroń
W ekipie SZ jestem praktycznie od początku, jeszcze gdy portal pojawiał się jako zin w magazynie CD-Action. Lubię zarówno wymagające symulatory jak i typowe zręcznościówki. Swego czasu mocno fascynował mnie pierwszy Need For Speed Underground, w którego grałem (można powiedzieć) profesjonalnie 🙂
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments