Publicystyka

Test Drive Unlimited – poradnik

Wstęp

Witaj w poradniku dotyczącym gry Test Drive Unlimited. Powstał on przede wszystkim dla osób, które pierwszy raz mają do czynienia z tą grą. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rozgrywce, bądź po prostu zobaczyć jakieś porady, to możesz tutaj śmiało zajrzeć.

Pierwsze kroki

Przygodę zaczynamy na lotnisku. Tam właśnie przyjdzie nam wybrać postać, która będzie towarzyszyć nam przez całą resztę rozgrywki. Decyzja nie wpływa w żadnym stopniu na późniejszą rozgrywkę, ma raczej charakter osobisty.

Kiedy już wylądujemy na malowniczej wyspie, przyjdzie nam kupić nasz pierwszy dom oraz samochód. Jednak wcześniej odwiedzamy wypożyczalnie aut, gdzie znajdują się: Audi S4 Cabriolet, Chevrolet SSR, Lotus Elise, Pontiac GTO oraz Mercedes SLK 65 AMG. I w tym przypadku wybór nie będzie miał znaczenia w dalszej części rozgrywki, najlepiej wziąć jak najtańszego Chevroleta na 10 minut (koszt ok. 800$). Tyle czasu w zupełności wystarczy do dojechania do wymaganych lokacji.

Kiedy znajdziesz się na drodze będziesz miał okazje zapoznać się ze sterowaniem. Możesz pobawić się kamerą czy asystami, powoli kierując się do celu.
Teraz należy zakupić pierwszy dom. Będziesz sobie mógł pozwolić na jeden z dwóch obiektów – niewielką willę lub apartament znajdujący się w centrum miasta. Ponownie wybór ten nie ma większego znaczenia. Oba te obiekty kosztują po 150000 dolarów i oferują cztery miejsca na pojazdy lub motocykle.
Teraz czas na najważniejsze – zakup samochodu. Zostaniemy przeniesieni na mapę, gdzie dostępne będą na razie 3 salony – Chevroleta/Saturna, Alfy Romeo oraz Audi. Ja osobiście polecam Audi TT, ale na początek każdym z dostępnych tam samochodów da się wygrywać wyścigi.

Pozostanie nam jeszcze pierwszy wyścig. Dostajemy się do wyznaczonego miejsca i wciskamy ENTER. Jak na pierwszy raz przystało, jest on bardzo prosty. Wystarczy uważać na zakrętach, a nagroda -5 000$ jest w naszej kieszeni.

W tym właśnie momencie mamy już wolną rękę – możemy dalej zarabiać na wyścigach bądź zwiedzać wyspę. Wybór należy do nas. Radził bym w najbliższym czasie odwiedzić wszystkie salony samochodowe, ponieważ będzie nam później łatwiej się do nich dostać, oraz dostaniemy możliwość kupna motocykli.

Zarabianie pieniędzy

Sposobów na wzbogacenie się jest kilka. Mamy oczywiście wyścigi – jest ich kilka rodzajów, są to m.in. klasyczne wyścigi na okrążenia, jazda do danego punktu, czy wyścigi z eliminacją. Oprócz tego wyścigi dzielą się na różne kategorie: np. dla samochodów z grupy A, tylko dla motocykli, tylko dla Ferrari. Takich kombinacji jest mnóstwo, więc aby ukończyć wszystkie z nich niezbędne będzie zakupienie dużej ilości pojazdów różnych marek i kategorii.

Oprócz wyścigów mamy też przeróżne wyzwania na czas. Polegają one na dojechaniu do danego miejsca czy zrobienia danej liczby okrążeń w określonym przedziale czasowym.

Kolejnym sposobem na zarobienie są wszelkiego rodzaju dodatkowe misje. Dzielą się one na:

– Dostarczenie samochodów – Jest ich w sumie 30. W misjach tych nie ścigamy się z czasem. Premiowane jest natomiast dostarczenie wozu w nienaruszonej postaci. Lepiej więc nie śpieszyć się, a na trasie spędzić więcej czasu (nawet kilkadziesiąt minut). Jeżeli w nic się nie uderzy ani nie zjedzie na pobocze, to można liczyć na ładną premię, w rezultacie czego za wykonanie całego zadania dostanie się nawet kilkaset tysięcy dolarów (średnio około 150000).

– Podwożenie modelek – Musimy liczyć się z limitem czasowym oraz paskiem uszkodzeń. Ponadto niektóre modelki mają ścisłe wymagania co do marki lub modelu, w którym chciałaby zostać podwiezione. W nagrodę za wykonywanie tych zadań otrzymuje się kupony, które następnie można przeznaczyć na zakup odzieży. Do wykonania jest w sumie 30 różnych zleceń.
– Podwożenie autostopowiczów – Zadanie bardzo podobne do podwożenia modelek. Autostopowicze nie mają na szczęście wymagań co do klasy pojazdu. Same przejazdy są jednak zdecydowanie trudniejsze. Ważną rolę odgrywa precyzja oraz odpowiedni dobór pojazdu (nie za szybki, nie za wolny). Podobnie jak w przypadku modelek, można otrzymać kupony na zakup odzieży. Do wykonania jest tym razem 20 zadań.

– Kurier – tu przyjdzie nam wozić paczki. W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywają dwa zasadnicze czynniki – czas dostarczenia przesyłki oraz unikanie stróżów prawa. Zdecydowanie trudniej będzie zmieścić się w wyznaczonym limicie czasowym. Z unikaniem policji jest już na szczęście prościej. Musimy po prostu nie uderzać w mijane auta cywilne. W rezultacie warto jest korzystać ze zwrotnych i jednocześnie dość szybkich pojazdów, niekoniecznie pochodzących z najwyższych klas. Do wykonania jest tu 20 różnych zadań.

Oprócz tego możemy też ścigać się w pojedynkę z innym graczem za wyznaczoną przez nas sumę, wystarczy że gdy znajdziemy się blisko jakiegoś gracza wciśniemy ENTER (jeżeli gramy Online, gracz musi zaakceptować Twoje wyzwanie).

Styl jazdy

TDU nie należy do specjalnie trudnych gier jeżeli chodzi o sterowanie. Jeżeli chcemy pobawić się w ustawienia sterowania, możemy zajrzeć do „wspomagacza”. Dobrym pomysłem było by wybranie trybu „wspomaganie” lub „sport”. Dobrze byłoby też przetestować każdy z tych trybów na kilku zakrętach aby wiedzieć, który najbardziej będzie nam odpowiadać. Jeżeli gramy kierownicą, możemy wyłączyć całkowicie wszelkie wspomaganie. Aby jazda była jeszcze bardziej realistyczna, możemy włączyć tryb „hardcore”. Dostępny jest on jednak dopiero od poziomu mistrza.

Oczywiście bez odpowiedniego pokonywania wszelakich zakrętów o zwycięstwie nie ma mowy. Przede wszystkim warto byłoby przypomnieć sobie podstawy z innych ścigałek, a więc idealną linię ścinania łuków, dzięki czemu będzie można utrzymać wyższą prędkość i nie wypaść poza ustalony tor jazdy.

Ważną sprawą jest też sprawne omijanie ruchu drogowego. O ile przy niższych prędkościach nie sprawia to raczej nikomu problemu, o tyle podczas szybkiej jazdy łatwo uderzyć w jadący pojazd, co czasem może pozbawić nas zwycięstwa.

Warto też tunningować samochody. W większości pojazdów mamy do wyboru trzy poziomy podrasowania. Bez tunningu zwycięstwo w danych zawodach może okazać się bardzo trudne a w innych – wręcz niemożliwe.

Dodatkowe informacje

Oto lista wszystkich pojazdów i dodatków, które możemy odblokować:

• Alfa Romeo 8c Competizione: Wygraj wyścig “Objazd wyspy”.
• Chrysler Firepower Concept car: Ukończ wszystkie misje „Kurier”.
• Chrysler ME Four-Twelve: Musisz ukończyć wszystkie wyścigi ze złotym medalem.
• Ford Mustang GT-R Concept: Ukończ wszystkie misje „Transport pojazdu”.
• Ford Shelby Cobra Concept: Ukończ wszystkie misje „Topmodelki”.
• Ford Shelby GR-1 Concept: Ukończ wszystkie wyzwania „Prędkość” ze złotymi medalami.
• Volkswagen W12 Coupe: Ukończ wszystkie Wyścigi z czasem ze złotymi medalami.
• Volkswagen W12 Roadster: Ukończ wszystkie misje „Autostopowicze”.
• Walmaealamae Haven of Peace: Odkryj wszystkie drogi na wyspie a otrzymasz dom.
• Ekskluzywny lakiernik: Zdobądź złoty puchar w wyścigu „Dookoła krateru”.
• Ford Island: Zdobądź rangę Ekspert.
• Zdjęcia: Zdobądź rangę Amatorr.
• Edytor: Zdobądź rangę Zawodowiec.
• Oahu Raceway: Zdobądź rangę Mistrz.
• Hardcore: Zdobądź rangę Mistrz.
• Motocykle: Odwiedź wszystkie salony samochodowe na wyspie.

Poziomy osiągnięć (trudności):

Początkujący – 0 – 30 pkt.
Amator – 30 – 90 pkt. – dodaje możliwość robienia zdjęć.
Zawodowiec – 90 – 180 pkt. – dodaje edytor (tworzenie własnych wyzwań)
Ekspert – 180 – 450 pkt. – Ford Island (niewielka wyspa, po której możemy jeździć)
Mistrz – 450 – 1000 pkt. – Oahu Raceway (trasa wyścigowa) i tryb Hardcore.

Punkty zdobywamy poprzez wygrywanie wszelakich wyścigów i wyzwań, a także za inne dokonania (np. kupno „X” ilości samochodów danej marki, przejechanie „X” kilometrów itp.)

Mam nadzieję że ten poradnik pomoże Wam co nieco w Test Drive Unlimited.

Szerokiej drogi!

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments