Newsy

VI eliminacja Volkswagen Castrol Cup – finał

Tym razem Tor Poznań przywitał zawodników lekką mżawką i mokrą nawierzchnią, jednak w parku maszyn czuło się napięcie. To ostatnie w tym roku zawodny z cyklu Volkswagen Castrol Cup. Choć pierwszą pozycję po wyścigu na Torze Kielce zapewnił sobie Robertas Kupcikas, to wciąż kilku zawodników miało szansę na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Podczas gdy kierowcy rozmyślali nad taktyką sprintu i wyścigu głównego, mechanicy do znudzenia powtarzali wymianę kół, by skrócić jej czas. Przypominamy, że między 25 a 35 minutą wyścigu każdy zawodnik musi zjechać do depo na obowiązkową wymianę minimum dwóch kół. Wcześniej jednak odbył się liczący sześć okrążeń sprint.

Sprint
Na linii startowej zawodnicy ustawiali się zgodnie z wywalczonymi we wczorajszych kwalifikacjach miejscach. W pierwszym rzędzie stanęli – Marcin Biernacki i Robertas Kupcikas. Na dalszych pozycjach znajdowali się – młody Patryk Pachura dla którego to spory sukces, Bartłomiej Steinhof i Rafał Rulski.
Od startu, tuż przed pierwszym prawym zakrętem prowadzenie objął lider klasyfikacji generalnej Robertas Kupcikas. Zakotłowało się na drugim łuku. Zderzyli się Aleksander Michałowski i Rafał Rulski. Ten drugi stracił obręcz z oponą, uszkadzając także lewy wahacz. W kilkuminutowej przerwie między sprintem i wyścigiem głównym ściągnięto samochód do depo, a mechanicy czyniąc cuda wymienili na czas uszkodzone podzespoły. Tym samym Rulski do wyścigu głównego wystartował z depo. Doskonale zaprezentował się młody Patryk Pachura z Automobilklubu Wielkopolskiego, który we wczorajszych kwalifikacjach uzyskał trzeci czas.
W sprincie zajął dobrą, czwartą pozycję. Ostatecznie sprint zakończył się zwycięstwem Robertasa Kupcikasa, przed Marcinem Biernackim, Bartłomiejem Steinhofem i Marcinem Gładyszem. Ku zaskoczeniu na szóstej pozycji zameldował się Jonas Gelzinis (vice-lider klasyfikacji po pięciu eliminacjach VW Castrol Cup), który wystartowała z ostatniego pola startowego.

Wyniki Sprintu
1. Robertas Kupcikas (10)
2. Marcin Biernacki (7,5)
3. Bartłomiej Steinhof (6)
4. Patryk Pachura (5)
5. Marcin Gładysz (4)
6. Jonas Gelzinis (3,5)
7. Aleksander Michałowski (3)
8. Piotr Litwinowicz (2,5)
9. Mirosław Gąsecki (VIP – 0)
10. Adam Gładysz (2)
11. Bartosz Warzecha (VIP – 0)
12. Mieczysław Błaszczyński (VIP – 0)
13. Paweł Hildebrański (NU)
14. Rafał Rulski (NU)

Wyścig główny
Tradycyjnie pierwszych sześciu zawodników w wyścigu głównym startowało w odwrotnej kolejności. Tym samym na pool position swojego wyścigowego VW Golfa TDI ustawił Jonas Gelzinis. Po starcie objął prowadzenie, utrzymując je przez kilka okrążeń. Niestety do groźnego wypadku doszło już na pierwszej pętli,
w którym ucierpiały samochody Marcina Biernackiego i Adama Gładysza. Biernacki próbując ominąć samochód Patryka Pachury, który wpadł w poślizg, wypadł z toru. Walczący z poślizgiem samochód Biernackiego powrócił w niekontrolowany sposób na tor, kosząc przód nadjeżdżającego Golfa Adama Gładysz. Biernacki walczył o cenne punkty licząc na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W wyniku tego zdarzenie nie zakończył wyścigu, plasując się w ostatecznie na piątej pozycji, tuż przed Adamem Gładyszem.

Wyścig był bardzo wyrównany i do 15 minuty różnice między czterema pierwszymi zawodnikami (Gelzinisem, Marcinem Gładyszem, Pachurą, Kupcikasem) wynosiły niespełna sekundę. W piętnastej minucie po błędzie w odczytaniu czasu Bartłomiej Steinhof o 10 minut za wcześnie zjechał do depo na zmianę opon. Powrócił na tor ze sporą stratą do czołówki. W połowie wyścigu wiadomo było, że o miejscach na linii mety zadecyduje wymiana opon. Jako pierwsi do depo zjechali – Jonas Gelzinis
i Patryk Pachura. Podobny czas wymiany pozwolił utrzymać litewskiemu zawodnikowi prowadzenie. Pechowiec, Steinhof w depo zameldował się na 25 sekund przed zamknięciem parku łapiąc się na wymianę opon.
Doskonale zaprezentował się Rafał Rulski, który po uszkodzeniu auta w sprincie, do wyścigu głównego wystartował z depo zajmując początkowo ostatnią pozycję. Wytrwale przebijał się jednak do czołówki i dojechał do mety na piątej pozycji.

Wyścig główny w drugiej jego części przebiegał pod dyktando litewskich zawodników – Jonasa Gelzinisa i Robertasa Kupcikasa. Ostatecznie wygrał Kupcikas, który już wcześniej zapewnił sobie ten tytuł Mistrza Polski. Drugi z Litwinów wywalczył tytuł vice-mistrza. Na trzeciej pozycji uplasował się w klasyfikacji generalnej Bartłomiej Steinhof, który w dzisiejszym wyścigu zajął siódmą pozycję.

Wyniki wyścigu głównego
1. Robertas Kupcikas (20)
2. Jonas Gelzinis (15)
3. Patryk Pachura (13)
4. Marcin Gładysz (10)
5. Rafał Rulski (8)
6. Aleksander Michałowski (7)
7. Bartłomiej Steinhof (6)
8. Mirosław Gąsecki (VIP – 0)
9. Piotr Litwinowicz (5)
10. Bartosz Warzecha (VIP – 0)
11. Mieczysław Błaszczyński (VIP – 0)
12. Piotr Hildebrański (4)
13. Marcin Biernacki (NU)
14. Adam Gładysz (NU)

Klasyfikacja generalna po VI eliminacjach
1. Robertas Kupcikas 157,5
2. Jonas Gelzinis 102
3. Bartłomiej Steinhof 86,5
4. Marcin Gładysz 82
5. Marcin Biernacki 79,5
6. Adam Gładysz 60,5
7. Rafał Rulski 53,5
8. Paweł Soja 44,5
9. Patryk Pachura 39
10. Aleksander Michałowski 30,5
11. Łukasz Kotarba 22,5
12. Piotr Litwinowicz 21,5
13. Paweł Hildebrański 11,5
14. Wojciech Śmiechowski 9,5
15. Andrzej Gasenko 8,5
16. Zbigniew Szwagierczak 6,5
17. Jakub Buziuk 5,5
18. Tomasz Grochal 4,5
19. Marcin Pasecki 1,5
20. Marcin Bartkowiak 0
21. Łukasz Komornicki 0
22. Artur Czyż 0

Informacja prasowa VW

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments