Newsy

West McLaren Mercedes przed GP Chin

Grand Prix Chin będzie historycznym wydarzeniem Formuły 1 w tym sezonie. Z ogromną niecierpliwością czekamy na wyścig na nowym obiekcie – powiedział David Coulthard, kierowca zespołu West McLaren Mercedes. W najbliższą niedzielę odbędzie się inauguracyjny wyścig o Grand Prix Chin. Sceną dla szesnastej rundy Mistrzostw Świata Formuły w tym sezonie będzie nowy tor wyścigowy koło Szanghaju.

Chiński tor został zaprojektowany przez słynnego niemieckiego architekta – Hermanna Tilke. Jest to najnowszy obiekt, na jakim odbywają się wyścigi Formuły 1. Oficjalne otwarcie toru odbyło się zaledwie trzy miesiące temu – 6. czerwca 2004 roku.

Całkowity dystans wyścigu liczy 305.256 kilometrów, które kierowcy przejeżdzają w ramach 56 okrążeń. Tor Szanghaj ma dlugość 5.451 km i składa sie z 14 bardzo szerokich zakrętów. Najdłuższa prosta o dlugości 1175 m, umożliwia osiągnięcie prędkosci nawet do 327 km/h. Charakterystyczną cechą toru są dwa bardzo ostre wiraże usytuowane po przeciwległych stronach. Najwyższym punktem obiektu jest zakręt położony ponad 11 metrów nad poziomem morza. Oprócz tego w środku toru znajduje się sekwencja dwóch szybkich wiraży. Taki układ stanowi spore wyzwanie dla kierowców. Z symulacji wynika, iż średnia prędkość na tym torze może wynieść 205 km/h.

Dzięki dobremu połączeniu prawych i lewych zakrętów oraz długich prostych, tor stwarza warunki do ciekawych pojedynków pomiędzy kierowcami. Wykonaliśmy mnóstwo symulacji w Centrum Technologicznym McLarena, które miały na celu przybliżyć nam charakterystykę toru i przygotować nas do zbliżającego się wyścigu o Grand Prix Chin – powiedział Kimi Raikkonen z zespołu West McLaren Mercedes.

Z myślą o komforcie widzów, na prostej startowej wybudowano dużą trybunę główną z zadaszeniem i oryginalnymi „skrzydłami”, w których znajduje się świetnie przygotowane centrum prasowe ze stanowiskami dla 530 dziennikarzy, restauracje oraz pomieszczenia dla gości specjalnych. Obecnie tor Szanghaj jest jednym z najbardziej efektownych
i nowoczesnych torów, na jakim spotykają się kierowcy i fani Formuły 1.
Podczas pierwszego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Chin, organizatorzy spodziewają sie 200 tysięcy widzów, którzy będą świadkami tego historycznego wydarzenia.

Constans PR
fot. Hoch Zwei

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments