Newsy

WRC na zielono

Motorsport zrobił znaczący postęp w dziedzinie ochrony środowiska. W zeszły weekend – 28 października po raz pierwszy odbył się Zielony Rajd Szwecji. W rajdzie wzięły udział samochody napędzane silnikami na bio-etanol, całkowicie odnawialne paliwo. Rajd zorganiozowano, by zaprezentować możliwości przeprowadzania wyścigów, rajdów i innych zawodów motosportowych z najmniejszą możliwą szkodą dla środowiska.

Prezydent FIA Max Mosley wział udział w konferencji poprzedzającej rajd, gdyż FIA jest zainteresowana wprowadzeniem biopaliw tak szybko jak to tylko możliwe. Podczas owej konferencji, która odbyła się w Karlstad – bazie zarówno eliminacji WRC (Rally Sweden) jak i zielonego rajdu (Green Swedish Rally), Mosley m.in. powiedział: Podejrzewam, że w czasie 3-5 lat w cyklu WRC pojawi się nowy rodzaj paliwa, na 99%e będzie to właśnie etanol.

Zwycięzcą tego jednodniowego, złożonego z siedmiu OSów rajdu, został Jonas Kruse w Fordzie Escorcie Cosworth, a drugi był lokalny gwiazdor rajdów samochodowych, Oscar Svedlund w N-grupowej Subaru Imprezie. Organizatorzy skorzystali z okazji i zaprezentowali zupełnie nowy SuperOS, który będzie jednym z odcinków specjalnych przyszłorocznego Rajdu Szwecji.

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments