Newsy

WRC: Przed rozpoczęciem sezonu 2007

Już 19 stycznia rozpoczyna się kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. Nowe teamy, nowe samochody, nowe rajdy. Jedno pozostaje niezmienne: niesamowite emocje i niemal ekstremalne prędkości na odcinkach specjalnych, czyli wszystko to z czego słynie WRC. Kto w tym roku sięgnie po tytuł Mistrza Świata? Chętnych jest wielu…

Największe wydarzenie rozpoczynającego się już za tydzień nowego sezonu rajdowego, to bez wątpienia powrót na trasy Mistrzostw Świata fabrycznego teamu Citroena, który po rocznej przerwie w startach powraca z nową bronią: C4 WRC, który ma dowieżć Sebatiana Loeba do 4 z rzędu tytułu mistrzowskiego. Obok Francuza, drugim samochodem będzie startować młody Hiszpan Daniel Sordo, który w ubiegłym roku debiutował w cyklu WRC i pokazał się z bardzo dobrej strony, czym zasłużył sobie na zaszczytne miejsce obok 3-krotnego Mistrza Świata.

Apetyt na tytuł zarówno wśród konstruktorów jak i indywidualnie ma Malcolm Wilson, dyrektor teamu BP-Ford. To że Fordy są bardzo szybkie pokazała druga połowa poprzedniego sezonu, kiedy to Marcus Gronholm i Mikko Hirvonen serwowali sobie one-two, kilkakrotnie zajmując dwa pierwsze miejsca w rajdzie i nie dając reszcie stawki żadnych szans. Również sam Marcus Gronholm jest niesamowicie zdeterminowany. Jedynym celem, który przyświeca Finowi na nadchodzący sezon, to pokonanie Sebastiana Loeba. Czy uda mu się popełnić mniej błędów niż Mr. Perfect?

Wielki powrót na szczyt planuje także team Subaru, który o poprzednim sezonie najchętniej chciałby zapomnieć. Dopiero 6 miejsce w klasyfikacji generalnej Pettera Solberga i 3 pozycja wśród konstruktorów to nie jest szczyt marzeń teamu z siedzibą w Banbury. W marcu pojawi się prawdopodobnie nowa Impreza w specyfikacji 2007, co ma pomóc w sięgnięciu po tytuł wśród konstruktorów. Jednak konkurencja nie śpi i zadanie to może się okazać awykonalne…

Oprócz 3 teamów fabrycznych na rajdowych Osach pojawią się prywatne zespoły startujące w cyklu Manufacturers 2, czyli jakby drugiej lidze WRC. Będzie to team OMV – Kronos Citroen, w którego stajni znajdziemy dwie Xsary WRC na których ścigali się Sebastian Loeb i Daniel Sordo do spółki z Xavierem Ponsem w ubiegłym sezonie. Za sterami rajdówek zasiądzie świetnie spisujący się w ubiegłym sezonie Manfred Stohl oraz szwedzki kierowca Daniel Carlsson.

Zdecydowaną przewagę liczebną na OSach Rajdowych Mistrzostw Świata będą miały samochody marki Ford. Maszyny spod znaku błękitnego owala oprócz teamu fabrycznego, będą bronić barw prywatnych teamów Stobart M-Sport Ford i Munchi`s Ford. Kierowcami pierwszej ekipy będzie starszy brat byłego Mistrza Świata Pettera Soblerga – Henning, oraz przemiennie Jarri-Matti Latvala i Matthew Wilson. Drugi team reprezentować będą Luiz-Perez Companc i debiutant w cyklu WRC Juan Pablo Reies.Ponadto starty w niektórych eliminacjach planuje Mitsubishi, jednak szczegóły nie są jeszcze znane.

Sezon 2007 bedzie również debiutem zupełnie nowych samochodów. Na liście startowej Rajdu Szwecji pojawił się po raz pierwszy Peugeot 207 S2000, czyli reprezentant nowej klasy w rajdach. To trzeci obok Fiata Grande Punto i Toyoty Corolli samochód klasy S2000, który otrzymał homologację FIA. Co ciekawe, debiut na europejskich OSach VW Polo S2000 odbędzie się w Polsce, podczas Rajdu Magurskiego, a za sterami zupełnie nowej rajdówki zasiądzie Tomasz Czopik. Jednak starty międzynarodowe są jeszcze w fazie planowania.

Debiut w cyklu WRC planuje także Suzuki, ze swoim SX4 WRC. Jednak samochód weźmie udział tylko w 3 eliminacjiach i to za specjalnym przyzwoleniem FIA, gdyż Suzuki nie uzyskało jeszcze homologacji.

Oprócz nowych samochodów, w tym roku pojawią się nowe eliminacje. Mianowicie na początku roku odbędzie się Rajd Norwegii, który wraz z legendarnym już Rajdem Szwecji odbędą się w bardzo krótkim odstępie czasowym i utworzą parę rajdów z jedną charakterystyczną wspólną cechą: śnieżną nawierzchnią. Ponadto na wiosnę odbędzie się Rajd Portugalii, a pod koniec sezonu, jako przedostatnia runda odbędzie się Rajd Irlandii. Przy odrobinie szcżęścia w roku 2008 wśród eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata pojawi się nasz Rajd Polski. Czas pokaże, czy tak też się stanie. O wszystkich nowościach fani rajdów będą się dowiadywać regularnie na łamach speed-zone.pl. Zachęcam do częstych wizyt.

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments