Newsy

Zapowiedź Rajdu Cypru

Po emocjonującym weekendzie w Kraju Kwitnącej Wiśni, Rajdowe Mistrzostwa Świata powracają na Stary Kontynent, a konkretnie w okolice Morza Śródziemnego. Już w przyszły weekend (22 – 24 września) odbędzie się Rajd Cypru, 12 eliminacja cyklu WRC oraz 6 eliminacja PCWRC.

Ekstremalnie wysokie temperatury, ciasne górskie drogi pokryte grubym szutrem i mnóstwo głazów na poboczach. To skrótowy opis Rajdu Cypru, uważanego za najtrudniejszą (szczególnie dla samochodów) eliminację Rajdowych Mistrzostw Świata. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że zawieszenie, skrzynia biegów i silnik uzywane na Cyprze, zgodnie z regulacjami FIA, zostaną użyte w kolejnym rajdzie – Rajdzie Turcji.

Bardzo kręte drogi Rajdu Cypru powodują, że średnia prędkość uzyskiwana przez kierowców na odcinkach specjalnycch to nieco ponad 60 km/h, podczas gdy na OSach Rajdu Finlandii czy Nowej Zelandii średnia prędkość samochodu WRC jest ponad dwukrotnie większa. Mniejsza prędkość powoduje słabe ciśnienie powietrza chłodzącego silnik i skrzynię biegów, przez co wszystkie teamy wdrażają dodatkowe systemy chłodzenia by utrzymać temperaturę jednostki napędowej na poziomie umożliwiającym bezpieczną jazdę. Dla załóg rajd ten również nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż temeperatury w kokpicie potrafią sięgać 60 stopni C (!)

Baza Rajdu Cypru zlokalizowana jest w okolicach malowniczo położonego Limassol, a odcinki specjalne rozgrywane są w okolicznych Górach Troodos. Trasa rajdu to nieco ponad 330km podzielonych na 23 odcinki, w tym zupełnie nowy Superspecial Stage nazwany Down Town Stage. Oficjalne rozpoczęcie będzie miało miejsce w czwartek, 21 września, kiedy to odbędzie się ceremonia otwarcia wraz z prezentacją załóg. Zakończenie z dekoracją zwycięzców przewidywane jest na niedzielne popołudnie, około godziny 15.

0 0 głosy
Oceń artykuł
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments